Počet obyvatel Česka se letos snížil. Do června víc lidí zemřelo, než se narodilo

Počet obyvatel České republiky se v prvním pololetí letošního roku snížil. Na konci června jich v republice žilo 10,512 milionu, tedy o 3200 méně než na konci loňského roku. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Důvodem bylo to, že více lidí zemřelo, než se narodilo. Zahraničních migrantů sice přibylo, ale málo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Během ledna až června 2013 se v Česku živě narodilo 52 tisíc dětí, což je o 1,6 tisíce méně než ve stejném období předchozího roku. Za nižším počtem narozených stál meziroční úbytek dětí narozených v prvním a druhém pořadí. Dětí třetího a vyššího pořadí se naopak letos narodilo více.

V období od ledna do června letošního roku zemřelo 55,8 tisíce osob, což bylo o necelých 0,2 tisíce více než ve stejném období roku 2012.

I když se celkový počet obyvatel ČR v 1. pololetí snížil, saldo zahraniční migrace bylo podle ČSÚ kladné, avšak nízké. Počet přistěhovalých převýšil počet vystěhovalých pouze o 600 osob. Letošní migrační přírůstek byl o 5,3 tisíce nižší než o rok dříve.

Oproti stejnému období roku 2012 bylo více přistěhovalých a zejména pak vystěhovalých. Nejvíce přibylo v 1. pololetí 2013 v ČR stěhováním občanů Slovenska, Německa a Bulharska. Nejvýraznější úbytek byl zaznamenán u Ukrajinců.

Tereza Bartůňková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme