Počet obyvatel ČR loni stoupl na 10,516 milionu, za přírůstkem jsou hlavně přistěhovalci

Česku v loňském roce přibylo obyvatel. V republice žilo o téměř 11 tisíc lidí více než na konci roku 2011, přesně 10 516 100. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Více obyvatel má republika hlavně kvůli přílivu cizinců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle ČSÚ se v Česku v roce 2012 narodilo 108 600 dětí, což je oproti roku 2011 pouze o 97 méně. Podle předběžných údajů statistiků se loni mírně zvýšil i průměrný počet narozených dětí jedné ženě, z 1,43 v roce 2011 na 1,45 dítěte.

„Čísla v zásadě odpovídají dlouhodobému trendu. Děje se to, co jsme očekávali,“ konstatoval na Radiožurnálu doktor Tomáš Kučera z Katedry demografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem radiožurnálu byl doktor Tomáš Kučera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

„Já bych řekl, že porodnost stále klesá, ne že se její pokles zastavil. Klesá reprodukční potenciál naší populace, klesá počet žen a mění se jejich věkové rozložení, tedy těch žen, které jsou v rodivém věku. Takže pokles bude pokračovat i budoucnu,“ dodal.

Za narůstajícím počtem obyvatel je tak především zahraniční migrace, kvůli ní přibylo v loňském roce přes 10 tisíc lidí, což je o téměř sedm tisíc méně než v roce 2011. Celkem se do Česka od ledna do prosince 2012 přistěhovalo 30,3 tisíce osob, naopak 20 tisíc lidí se vystěhovalo.

Mezi národnostmi, které se loni do Česka přistěhovaly, jsou nejčetněji zastoupeni Ukrajinci, Slováci a Rusové. Ukrajinci byli první i mezi těmi, kteří se z ČR vystěhovali, následovali Češi a Vietnamci.

Kučera upozornil, že v České republice nyní žije něco přes 400 tisíc cizinců. „Jsou to osoby, které mají cizí státní příslušnost. Jejich počet se mění nejen migrací, ale i naturalizací. Jejich podíl dneska už zanedbatelný není. Představují něco kolem 4 nebo 5 procent,“ uvedl.

Podle něj počet lidí narozených v zahraničí bude v Česku ještě růst. „Na údajích je vidět, že populace, která tady je, tedy lidé s českou státní příslušností, je strašně daleko od přirozené reprodukce. Takže pokud populace do budoucna poroste, bude to pouze díky zahraniční migraci,“ přiblížil.

Pohyb obyvatelstva v ČR 2012 podle krajů | Foto: ČTK

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme