Počet onemocnění žloutenkou typu A ještě stále stoupá

Od začátku roku onemocnělo v Česku žloutenkou typu A už 602 lidí. Podle hygieniků se stále ještě jedná o zvýšený výskyt onemocnění, ne o epidemii. Nemoc se od komunity toxikomanů rozšířila na začátku léta mezi bezdomovce, pak na skupinu nezaměstnaných lidí a odtamtud do širší populace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekční stříkačka | Foto: Jan Rosenauer

Nejvíc je nemocných v Praze (383) a Středočeském kraji, menší ložiska rodinných epidemií zaznamenali hygienici na Olomoucku a Frýdecko-Místecku.

Tento letošní přenos žloutenky je atypický, protože obvykle nemoc postihuje děti nebo mladé dospělé. Mezi šesti stovkami nemocných je ale jen 25 školních dětí. Letos je nejvíc případů mezi lidmi ve věku 25 až 34 let.

K ohnisku nákazy řekl hlavní hygienik České republiky Michael Vít: "Pravděpodobně primárním zdrojem nákazy byla opravdu epidemie, a to mezi narkomany, dál se nám kontaktním způsobem epidemie dostala k bezdomovcům a nezaměstnaným - a bohužel i do dospělé populace."

Podle hlavního hygienika se už sice zpomalil nárůst onemocnění, ale přibývat jich ještě pár týdnů bude: "Bohužel očekáváme, že výskyt bude ještě stoupat. Kulminace by mohla být počátkem listopadu, a pak - pevně věřím - se ten vyšší výskyt v České republice začne snižovat."

V pražských nemocnicích byla kapacita infekčních oddělení naplněna a musela se, jak potvrdil hlavní hygienik české republiky Michael Vít, hledat další lůžka: "Museli jsme využít i lůžkové kapacity v Ústeckém kraji, v Příbrami, v Plzni. Minulý týden jsme otevřeli nová lůžka na Bulovce, za což kolegům z Bulovky děkuji. V současné době jednáme o tom, zda ještě nezvýšit počet lůžek na Bulovce nebo otevřít jedno oddělení v nemocnici v Motole."

Už příští týden by se měl vyřešit i nedostatek očkovacích vakcín v lékárnách. Vít dodává: "Pro ty nejbližší kontakty, které my objevíme při šetření, máme minimálně 3 tisíce vakcín, čili tam je to dostatečné. A jak mám zprávy od dovozců ,výrobců a distributorů, tak tento týden nebo příští týden by se měly dovézt desetitisíce vakcín."

Vakcíny by se měly podle hlavního hygienika ČR do lékáren distribuovat ve zrychleném režimu.

Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme