Počet otců na rodičovské dovolené se zvyšuje. Společnost k nim začíná být otevřenější

Tradiční model rodičovské dovolené se pomalu mění. Stále více mužů zůstává s dětmi doma. Loni jich bylo přes pět tisíc. I společnost je k této variantě daleko otevřenější. Alespoň podle průzkumu pro Ligu otevřených mužů. Ti by si ale přáli, aby muži byli v každodenní výchově dětí víc aktivní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlínské centrum pro tatínky. | Foto: Klára Stejskalová

"Když maminka splnila zákonem daný počet měsíců mateřské, tak jsem potom nastoupil já, protože ona má stabilnější práci a vyšlo to tak, že já jsem doma,“ říká Rudolf.

Na svém klíně chová své druhé dítě. S rodičovskou dovolenou už zkušenosti má.

"Ale mám zkušenosti s holčičkou, chlapeček je úplně jiný. A to jsme si mysleli, že holčička nás udolá, ale všechno jsme zapomněli. Tohle je mazec,“ přiznává.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mužích na rodičovské dovolené natáčela redaktorka Klára Bílá.

Jak ho vnímá okolí, neřeší.

„Nikdy jsem to neřešil. To je naše rodinná situace, my jsme se tak rozhodli. Je pravda, že jsem jako chlap v menšině, ale pragmaticky jsme si to tak dali. Mám přátele, kteří se podivují a usmívají, tak já se směji taky,“ odlehčuje téma Rudolf.

Třetina Čechů by Rudolfa označila jako prima chlapa. Společnost začíná být k mužům na rodičovské dovolené otevřenější.

"Více než 64 procent lidí si myslí, že muži na rodičovské jsou normální chlapi a 30 procent říká, že jsou to dokonce ‚frajeři - prima chlapi‘. Takže celkem přes 94 procent populace vnímá muže na rodičovské neutrálně až pozitivně,“ cituje výsledky průzkumu Lukáš Talpa z Ligy otevřených mužů.

Většina rodin přistupuje k rodičovské dovolené spíše konzervativně.

Rodina, děti (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Muži jsou pořád ve většině případů hlavní živitelé, a když na nějakou dobu vypadne hlavní příjem, tak je to pro rodinu citelná ztráta. A i když by ti muži chtěli, tohle je ve finále zastaví,“ upozorňuje Talpa.

Podle Rudolfa by si ale každý muž měl alespoň na pár týdnů vyzkoušet, jak v praxi rodičovská dovolená vypadá.

"Určitě by to trochu změnilo názor na mateřskou dovolenou a na matky a rodiče, co hlídají děti. V mých očích jsou to hrdinové,“ vyzdvihuje otce Rudolf.

V roce 2001 bylo na rodičovské dovolené přes dva tisíce mužů, loni zůstalo doma s dětmi přes pět tisíc otců.

Na Slovensku využívá možnost rodičovské dovolené jedno až dvě procenta otců, v konkrétních číslech to třeba předloni byly asi tři tisíce mužů na rodičovské. Relativně nízký počet vysvětlují odborníci kromě jiného tím, že u Slováků stále převládá tradiční model rodiny, ve kterém s dětmi doma zůstává žena, zatímco muž chodí do práce a živí rodinu. Rodičovský příspěvek se na Slovensku vyplácí rodičům dětí do tří let věku. Jeho základní výška je 199 eur, tedy něco přes pět tisíc korun.

Vojtěch Berger, Klára Bílá, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme