Počet otrávených metanolem dále roste. Byla potvrzena 19. oběť

Alkohol nesmí být na stáncích vůbec vidět, nestačí ho jenom neprodávat. Po jednání krizového štábu to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Počet lidí otrávených metylalkoholem stále stoupá. Ústav soudního lékařství v Ostravě potvrdil, že 66letá žena, která byla objevena mrtvá ve svém bytě v Havířově, zemřela na otravu metylalkoholem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodka, alkohol (ilustrační foto)

Vodka, alkohol (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

„Za posledních 24 hodin bylo nově přijato pět pacientů. Z toho tři pacienti byli hospitalizováni ve Slezské nemocnici v Opavě. Jeden v Městské nemocnici v Ostravě a jeden ve Zlíně,“ informoval ministr zdravotnictví Heger. Další podezřelé z otravy metanolem přijala přerovská nemocnice.

Podle Hegera je kapacita nemocnic dostatečná. Lidé by ale měli být dál opatrní, podezřelý alkohol můžou prověřit třeba v mobilních laboratořích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O průběhu vyšetřování otrav metylalkoholem mluvili na radiožurnálu náměstek krajského policejního ředitelství v Olomouci Karel Kadlec a Václav Kučera, náměstek policejního prezidenta a velitel speciální skupiny Metyl

Celkem na otravu metylalkoholem zemřelo 19 lidí, o 26 lidí dál pečují lékaři.

Ostravští patologové provedli zpětně analýzu vzorků, odebraných po podezřelých úmrtích od května letošního roku. Ani jeden z nich nebyl podle šéfa ostravského Ústavu soudního lékařství Vladimíra Dvořáčka pozitivní.

Poté, co včera policisté oznámili nález stáčírny a skladu nelegálního alkoholu na sídlišti ve Zlíně, dnes ohlásila další zásah policie na Olomoucku, která zadržela čtyři lidi.

Kiosky v Ostravě nabízely smrtelně nebezpečnou vodku s metylalkoholem

Číst článek

„Zadrželi jsme několik tisíc litrů alkoholu, v několika desítkách případu byla zjištěna přítomnost metylalkoholu. Na případu dále intenzivně pracujeme," říká náměstek krajského policejního ředitelství v Olomouci Karel Kadlec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Tuhý a velitel speciálního týmu Metyl Václav Kučera ve večerních Ozvěnách dne informovali o průběhu vyšetřování kauzy prodeje nelegálního alkoholu

Spojitost případů na Zlínsku a Olomoucku nevylučuje Václav Kučera, náměstek policejního prezidenta a velitel speciální skupiny Metyl:

„V rámci 47 případů vedeme 30 trestních řízení. Nějaké souvislosti vždy jsou. I v jednotlivých konkrétních případech. Je ale velice složité dopátrat se konkrétních indicií a důkazů o tom, že je to společné jednání.“

Policisté také objevili na Novojičínsku zatím největší nelegální stáčírnu, kde zadrželi 5000 litrů podezřelého alkoholu. Výsledky testů ukážou, jestli obsahuje nebezpečný metylalkohol.

Přehrát

00:00 / 00:00

O boji ministerstva financí proti nelegálnímu obchodu s alkoholem mluvil v Ozvěnách dne první náměstek resortu Ladislavem Minčičem

„Množství tohoto alkoholu zatím v rámci opatření, která jsou vedena ve vztahu k metylalkoholu, ještě v tuto chvíli žádné jiné krajské ředitelství v takovémto rozsahu nezajistilo,“ potvrdil moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Tuhý.

Policie kvůli toxickému alkoholu obvinila už deset lidí, z toto osm z Moravskoslezského kraje, dalších 14 policisté zadrželi. Někteří z nich skončí zřejmě ve vazbě. Tam už soud poslal 51letého muže, který provozoval stáčírnu v garáži pod zlínským sídlištěm Jižní Svahy.

Lahve z nelegálního skladu ve Zlíně obsahovaly jedovatý destilát. Výrobce policie obvinila

Číst článek

Obvinění se týká trestných činů úmyslného i neúmyslného ohrožení života a zdraví nebo nedovoleného podnikání. Mezi obviněnými jsou například otec se synem nebo manželský pár. Kriminalisté ale přiznávají, že zatím nedopadli nejvyšší představitele organizované skupiny, která s alkoholem obchodovala.

Prohibice zatím nebude

Zákaz prodeje alkoholu se zatím rozšiřovat nebude. Destiláty se teď nesmí objevit na stáncích. Jak prodej tak i nabízení a vystavování tvrdého alkoholu stánkaři může být potrestáno třímilionovou pokutou nebo vězením až na deset let. Podle ministerstva zdravotnictví to zabírá. Stánkaři se navíc nemohou vymlouvat, že o zákazu nevědí.

„Pokud takový provozovatel prodává v rozporu s tímto mimořádným opatřením alkohol, může se stát podezřelým ze spáchání trestného činu obecného ohrožení, kde je velmi vysoká trestní sazba. Je tam dokonce až výjimečný trest a trestní sazby, které přesahují deset let trestu odnětí svobody. Dále se může dopustit trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti,“ upřesnil náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.

Zákaz prodeje alkoholu ve stáncích. Ilustrační foto | Foto: Olga Štrejbarová

Psycholog Ondřej Novák si také myslí, že především závislí lidé by případné nařízení o zákazu prodeje destilátů dokázali obejít:

„V porovnání s rizikem následků, které by mohly být v případě, že by se jim dostal do rukou závadný alkohol, tak jejich tíseň v situaci, kdy se jim rozvíjí abstinenční příznaky, by byla větší. Pokud jde o tuto úzkou skupinu lidí s rozvinutou závislostí na alkoholu, dá se předpokládat, že si najdou cestu, jak si alkohol obstarat.“

Silvie Mikulcová, Václava Marešová, Kateřina Daňková, Veronika Sedláčková, pir, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme