Počet preferenčních hlasů pro získání mandátu se může snížit na polovinu

Voliči by mohli opět o něco více moci ovlivnit, kdo je zastupuje. Vláda Petra Nečase totiž souhlasí s poslaneckou novelou, která snižuje na polovinu počet přednostních hlasů pro získání mandátu krajského zastupitele.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební urna

Volební urna | Foto: Tomáš Adamec

Pokud by chtěli voliči vyslat pomocí takzvaného kroužkování svého oblíbeného kandidáta do krajského zastupitelstva, mělo by na to stačit podle předlohy pět procent preferenčních hlasů místo dosavadních deseti. Změnu navrhla skupina poslanců ze všech sněmovních stran kromě ODS.

„Z pohledu voliče je to pozitivní tah, protože zvyšuje jeho možnost ovlivnit složení zastupitelstva. Ale určité úskalí vidím v možném snížení vnitrostranické disciplíny zvolených zastupitelů a také v neexistenci pravidel pro financování kampaně jednotlivých kandidátů,“ řekl politolog z Metropolitní univerzity Praha Jan Outlý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog z Metropolitní univerzity Praha Jan Outlý mluví o kroužkování kandidátů ve volbách ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Dodal, že zmíněných pět procent by mělo být navázáno na velikost volebního obvodu.

Pokud by novelu parlament projednal včas, mohly by se novým pravidlem řídit už letošní krajské volby.

Kroužkování se projevilo výrazně zejména v minulých volbách do sněmovny. Poslanci se stalo 46 kandidátů z dříve nevolitelných míst kandidátek.

Asi největší skok se povedl Janu Floriánovi (ODS), který se z posledního 36. místa pražské kandidátky dostal na osmé. Na tento princip naopak doplatil lídr ODS v Olomouckém kraji Ivan Langer a do sněmovny nepostoupil.

Ondřej Černý, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme