Počet případů domácího násilí roste

Domácí násilí je nejrozšířenější formou násilí na světě - děje se totiž za zavřenými dveřmi. Z policejních statistik vyplývá, že počet případů stále roste. Například policisté na Olomoucku od začátku roku vyšetřovali už tři desítky takových případů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí násilí

Zatím poslední případ, ke kterému došlo mezi mladou manželskou dvojicí, popisuje olomoucká policejní mluvčí Marta Vlachová. "Když se snažila bránit, tak ji několikrát kousl do předloktí levé ruky a také jí zlomil jeden prst na ruce."

Formy domácího násilí mohou být ale různé, říká Drahoslav Ševčík z Bílého kruhu bezpečí. "Za domácí násilí je nutno považovat jak fyzické napadání, tak psychické týrání, které je hodně rafinované a svým způsobem i víc nebezpečné, a řadu dalších forem násilí, jako je třeba ekonomické násilí, což znamená vydírání, neplnění vzájemných vyživovacích povinností a tak dále."

Bílý kruh bezpečí také inicioval změnu v zákoně, která by podle jeho prezidentky Petry Vitoušové měla přinést obětem domácího násilí výraznou změnu k lepšímu. "Ten zákon nás posune z oblasti represe do oblasti preventivní; především bude umět ochránit ohroženou osobu, bude umět stopnout násilí a dokáže to tím, že omezí dobu užívání společného bytu nebo domu na 10 dnů pro tu osobu, která se násilí dopouští."

Alena Vykydalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme