Počet sebevražd stoupá, může za to i finanční krize

Prudký nárůst v počtu sebevražd v několika evropských zemích je jedním z důsledků finanční a hospodářské krize, která Evropu zasáhla v roce 2008. Tvrdí to autoři studie, kterou dnes zveřejnila BBC. Podle psychiatra Zdeňka Bašného není moderní společnost na existenční tlaky dostatečně připravená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sebevrah | Foto: Jan Rosenauer

„Lidé jsou frustrováni ztrátou zaměstnání a především dosažených životních kvalit, které byly relativně vysoké a teď mají ztrátu. Moderní společnost není přichystaná se na tyto ztráty adaptovat,“ míní psychiatr Zdeněk Bašný.

Přehrát

00:00 / 00:00

počet sebevražd stoupá, může za to i finanční krize.mp3

V postkomunistických zemích počet sebevražd stoupnul o jedno procento, zatímco v západní Evropě v průměru o osm procent. Objektivní vysvětlení tohoto rozdílu neexistuje, možnou příčinou by mohla být chyba ve statistickém zpracování.

I v České republice se navýšil počet pacientů s depresivními a úzkostnými stavy. „Dá se to přirovnat až k epidemii, která se v této oblasti vyskytuje,“ říká Zdeněk Bašný. Souběžně dochází i ke zvyšování prodeje antidepresiv. Tento trend se týká hlavně posledních třiceti až čtyřiceti let.

Jedním z podpůrných faktorů pro řešení této situace by mohly být investice do sociálního systému. Zejména rekvalifikace lidí by mohla snížit obavy ze ztráty zaměstnání a tím i eliminovat počet pokusů o sebevraždu..

„Důležitá je včasná prevence, budování specializovaných center a rozšíření povědomí lidí o tom, že odborná intervence existuje a je dostupná.,“ připomíná Bašný.

Jan Richter, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme