Počet skokanů závisí na velikosti zastupitelstva

V komunálních volbách konaných tento víkend jsme objevili celkem 9061 kandidátů, kteří byli díky vysokému počtu hlasů zvoleni z místa, kterému by jinak mandát nepřipadl. Tito „skokani“ tvoří téměř 15 % z 60 121 nově zvolených zastupitelů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Juránek (KDU-ČSL)

Stanislav Juránek (KDU-ČSL) | Foto: Tomáš Adamec

Největší zastoupení mají skokani ve středně velkých zastupitelstvech mezi 15 a 30 mandáty. V menších i větších zastupitelstvech se jejich počet snižuje a v těch nejmenších či největších už jich najdeme poskrovnu.

Pokud zohledníme, že velikost zastupitelstva odpovídá přibližně velikosti obce, můžeme pro tento trend najít v zásadě dva důvody. Na malých vesnicích zpravidla kandidují nezávislí kandidáti a Sdružení nezávislých kandidátů. Nezávislí kandidáti se skokany stát nemohou, protože jsou na kandidátce jediní a nemají koho přeskočit.

Podíl skokanů v zastupitelstvech podle velikosti | Foto: Jaroslav Růžička

Sdružení nezávislých kandidátů jsou často jedinou kandidátkou v dané vesnici, která je během voleb „zvolena“ celá, neboť už z podstaty není koho jiného volit. U malých obcí může vzhledem k velikosti zastupitelstva i malý počet skokanů značně zamíchat kartami. Například v obci Okrouhlá nebo Liberk bylo tímto způsobem zvoleno více než 75 % nových zastupitelů.

Jako „skokani“ se označují kandidáti, kteří dosáhli zvolení díky tomu, že obdrželi nejméně o desetinu hlasů více než „průměrný kandidát“ dané kandidátní listiny. Za normálních okolností by mandát jejich místu na kandidátce nepřipadl. Skokan je tak například člověk zvolený z 15. místa kandidátky, která získala 10 mandátů.

Pokud se podíváme naopak na největší obvody – magistráty a čtvrti velkoměst – je z dat patný předpoklad, že na této úrovni volí lidé zejména strany a nikoli konkrétní osobnosti napříč politickým spektrem. Chce-li člověk volit pouze jednu stranu, je samozřejmě zbytečné v ní křížkovat kandidáty, protože jim beztak dá všem právě jeden hlas.

Pokud už v těchto obcích někdo přeskakuje, jedná se zpravidla o veřejně známé osobnosti či kandidáty s rozsáhlou předvolební kampaní.

Například v největší obci, Hlavním městě Praze, se poštěstilo skočit do zastupitelstva známému aktivistovi a synu ministra obrany Matěji Stropnickému. V Brně se z nevolitelného místa dostal do magistrátu úřadující senátor Stanislav Juránek a ve třetím největším městě Ostravě nepřeskočil dokonce žádný kandidát.

Jaroslav Růžička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme