Počet stávkujících škol nabývá jasnější podoby

K pondělní výstražné stávce učitelů se připojí více než polovina středních a základních škol. K největšímu protestu učitelů od roku 1989, kterým chtějí kantoři dosáhnout zvýšení mezd, se připojí třetina všech pracovníků ve školství. Největší podporu má jednodenní učitelská stávka na Moravě. Naopak procentuálně nejméně škol bude stávkovat v kraji Vysočina. Na internetových stránkách řady krajských úřadů a magistrátů už se objevil seznam stávkujících škol. Ke stávce učitelů se v pondělí připojí také Národní knihovna v Praze. Z tohoto důvodu nebude od 9 do 10 hodin dopoledne otevřena pro veřejnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školní třída | Foto: www.sos.iqnet.cz

Zdůvodnil to vedoucí kanceláře ředitele Národní knihovny Michael Hora. "Vedení knihovny tak s porozuměním vyhovělo žádosti odborové organizace, která chce tímto způsobem vyjádřit protest proti nedostatečnému finančnímu zajištění nové platové soustavy ve veřejném sektoru a nízké úrovni paltů v knihovnách. V tu dobu budou diskutovat s čtenáři a vysvětlovat svoje postoje."

Pondělní stávky se zúčastní i 95 procent finančních úřadů, více než "85 procent všech pracovišť České správy sociálního zabezpečení včetně finančních ředitelství, více než 50 procent všech katastrálních úřadů, včetně největších katastrálních úřadů v zemi, což je Praha-město, Praha-východ, Praha -západ, včetně ústředí," řekla Radiožurnálu předsedkyně odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová. V případě neúspěšné stávky půjdou i někteří úředníci - stejně jako učitelé - do dalších protestních akcí. "Finanční úředníci již oznámili, že budou zvažovat další formy protestu. Sdělili to otevřeným dopisem premiérovi Vlády České republiky."

Vondrová také občany upozorňuje, že v pondělí mezi osmou a devátou hodinou ranní nebudou úřady kvůli stávce poskytovat své služby.

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová, Štěpánka Martanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme