Počet traumacenter, která přijímají těžce raněné, se v Česku sníží

Čtveřice nemocnic v České republice přijde o statut specializovaného pracoviště řešícího nejtěžší úrazy, takzvaného traumacentra. Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka nesplňují náročná odborná kritéria a proto ani na obnovu techniky nedostanou evropské peníze. Počet traumacenter tak má v Česku klesnout ze čtrnácti na deset.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice Na Bulovce | Foto: www.fnb.cz

O statut a tím i peníze z Evropské unie na vybavení přijdou traumacentra v Úrazové nemocnici Brno, zlínské a pardubické nemocnici a také v pražské Fakultní nemocnici Bulovka. Podle ministra Tomáše Julínka audit ukázal, že tato zařízení nesplňují dvě klíčové podmínky - nepokrývají spádovou oblast s počtem jeden milion lidí a také nezaručují, že pacient bude mít k dispozici veškerou péči na jednom místě.

"Centra, která teď o ten statut přišla, ale přesto už ho nesplňovala, tak zůstanou takzvaným druhým stupněm. To znamená, že fakticky se pro občany, například Zlínska či Pardubicka, nic nemění co se týče rozsahu péče, kterou tam poskytují. Jedná se o desítky pacientů, kteří prostě nesmí skončit v centru, které není plnohodnotné podle těch kritérii, která jsme přísně nastavili," uvedl ministr Julínek.

Celou republiku tedy bude pokrývat síť deseti traumcenter, sedm dětských a tři popáleninová. První náměstek ministra zdravotnictví, Marek Šnajdr garantuje, že systém bude organizovaný i pro pacienty:

"Evropský standard je jedno traumacentrum na dva miliony obyvatel. My se i po této redukci, respektive optimalizaci, dostáváme na parametr jedno traumacentrum na milion obyvatel. Takže mohu garantovat, že z hlediska dostupnosti bude ten systém lépe organizován než je dnes. Protože jedním ze závěrů auditu je přesná metodika i pro zdravotnickou záchrannou službu - jakým způsobem pacienty distribuovat do těchto center."

Jana Zemanová, Lucie Toraková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme