Počet úmrtí v únoru překonal o třetinu pětiletý průměr. V Česku zůstává rekordním měsícem leden

Počet úmrtí v Česku letos v únoru byl po lednovém rekordu opět mimořádně vysoký. Zemřelo zhruba 13 500 lidí, což přibližně o třetinu překonalo pětiletý průměr množství úmrtí. Oproti lednu ale mrtvých zhruba o 2500 ubylo. Oznámil to v úterý Český statistický úřad. Důvody nárůstu úmrtnosti statistici neuvádějí. Přinejmenším tisíce lidí měsíčně nyní umírají po nákaze koronavirem. Podle ministerstva zdravotnictví jich v únoru zemřelo přes 4000.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oproti lednu ubylo v únoru 2500 úmrtí (ilustrační foto) | Foto: Jakub Stezycki | Zdroj: Reuters

Únorový počet zemřelých byl o 36 procent vyšší než průměr za roky 2015 až 2019 pro tento měsíc. Lednový nárůst množství úmrtí byl ale podle statistiků ještě mnohem výraznější, a to o 51 procent nad pětiletým průměrem.

Zpráva kontrolního úřadu: Téměř polovina navýšení výdajů státního rozpočtu nesouvisela s pandemií

Číst článek

Letošní leden tak podle statistiků zůstává se zhruba 15 900 mrtvými měsícem s nejvyšším počtem zemřelých za přibližně tři čtvrtě století.

„Oproti lednu letošního roku a listopadu roku 2020 byla úroveň celkové úmrtnosti obyvatel České republiky v únoru mírně nižší, avšak oproti prosinci a říjnu roku 2020 naopak lehce vyšší. Letošním únorem tak pokračovalo již pětiměsíční období vysoké nadúmrtnosti,“ sdělila vedoucí oddělení demografické statistiky statistického úřadu Terezie Štyglerová.

V únoru byl podle Českého statistického úřadu nejvýraznější nárůst množství zemřelých v Karlovarském kraji. Region přišel úmrtími skoro o trojnásobek obyvatel více, než bývá jinak v únoru běžné.

„Únorový počet zemřelých byl oproti průměru let 2015–2019 vyšší ve všech krajích, avšak zatímco v Kraji Vysočina a kraji Zlínském pouze o jedno, respektive čtyři procenta, v Karlovarském o extrémních 168 procent,“ uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky statistického úřadu.

Nejpostiženější regiony

Vysoký byl podle ní počet zemřelých v Karlovarském kraji už v lednu, kdy přesáhl dvojnásobek pětiletého průměru.

Byl jsem ‚popírač‘. Pak ale přišla britská mutace a změnila můj pohled, říká sokolovský primář Straka

Číst článek

V Karlovarském kraji zemřelo v únoru 837 lidí, zatímco zmíněný pětiletý průměr za únor pro tento region činí 312 úmrtí. Nejvyšší z celého Česka byl v tomto kraji podle statistiků nejen nárůst množství mrtvých, ale také počet úmrtí v přepočtu na obyvatele.

Druhý nejvýraznější nárůst počtu zemřelých po Karlovarském kraji zaznamenal Český statistický úřad v Královéhradeckém kraji. Počet mrtvých v únoru tam překonal pětiletý průměr o 90 procent. Právě Karlovarský a Královéhradecký kraj patřily v předchozích měsících k nejzasaženějším epidemií covidu-19.

Okresy Cheb a Sokolov Karlovarském kraji a Trutnov v Královéhradeckém kraji vláda dokonce v polovině února kvůli rychlému šíření nákazy a zahlcení nemocnic uzavřela.

V počtu úmrtí lidí s covidem-19 je zatím od začátku epidemie loni v březnu nejtragičtější podle údajů ministerstva zdravotnictví letošní březen s 5890 mrtvými. Česko patří počty zemřelých s covidem-19 k nejhorším na světě.

V počtu obětí na milion obyvatel za celou dobu pandemie je Česká republika s více než 2500 mrtvými nejhorší na světě. V počtu úmrtí na 100 000 obyvatel za posledních 14 dní je na třetím místě za Maďarskem a Bulharskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme