Počet uživatelů drog v Česku stoupá

Česká protidrogová politika značně zaostává za zeměmi Evropské unie. Podle poslední hygienické zprávy u nás stoupá počet lidí, kteří berou drogu poprvé. Za posledních pět let se zdvojnásobil! Nejohroženější skupinou jsou už tradičně lidé do třiceti let. Zároveň ale stoupá počet závislých mezi dětmi. Uvádí to poslední zpráva Hygienické stanice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

drogy | Foto: Jan Rosenauer

Podle národního protidrogového koordinátora Vladimíra Polaneckého jsou pak mezi nejoblíbenějšími tvrdými drogami pervitin a heroin. "Uživatelů heroinu nárůstá postupně od roku 1995 jak se česká republika stala nikoliv tranzitní zemí, ale zemí bohužel už zemí cílovou."

Nejoblíbenější drogou je přitom marihuana, z tvrdých pak podle epidemioložky Běly Studničkové pervitin a heroin. "V posledních letech se výrazně objevují i drogy rizikovější, ale především jsou to drogy z přírodních zdrojů: durman nebo silocybin z lysohlávek, a samozřejmě jsou také stále rozpouštědla, která jsou stále ještě snadno dostupná hlavně pro ty nejmladší."

Markéta Kaclová, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme