Počet uživatelů pervitinu a opiátů v Česku roste, nejpopulárnější je marihuana
Počet dlouhodobých uživatelů pervitinu a opiátů se zvýšil. Upozorňuje na to výroční zpráva za rok 2014 o stavu drog v České republice. Podle odhadů je na těchto drogách závislých 48 tisíc lidí. Mezi legálními drogami je nejrozšířenější alkohol a tabák. V Česku kouří 31 procent lidí starších 15 let. Podle zprávy si alespoň jednou týdně cigaretu zapálí zhruba jedna pětina dětí v deváté třídě.
„Děti v devátých třídách ve vysoké míře užívají alkohol a tabák, ať už se jedná o pravidelné kouření, nebo pravidelné opíjení se. Tady patří Česká republika k zemím, kde i užívání legálních drog je na vysoké úrovni,“ říká Viktor Mravčík, vedoucí národního monitorovacího střediska.
Pravidelné kouření nebo pití alkoholu uvádí přibližně 16 % patnáctiletých. O situaci mluví Viktor Mravčík, z Nár. monitorovacího střediska
„Vysoká je i společenská tolerance vůči užívání legálních i nelegálních drog. S tím možná souvisí i vysoká dostupnost návykových látek včetně legálních pro mladé lidi do 18 let. Sehnat si alkoholický nápoj nebo cigaretu pro ně není problém," dodává.
Omezit dostupnost alkoholu a tabáku by mohl i takzvaný protikuřácký zákon, který v úterý začnou projednávat poslanci.
Celkem kouří 31 procent lidí nad 15 let - 37 procent mužů a 26 procent žen. Denně si cigaretu zapálí 24 procent Čechů a Češek. Muži vykouří nejčastěji 15 až 20 cigaret a ženy pět až devět. Celkem 69 procent dospělých jsou nekuřáci. Celý život nekouří 54 procent lidí.
Alkohol denně pije 12,5 procenta mužů a žen. Vysoké dávky pravidelně popíjí 170 tisíc lidí. Takzvaných rizikových pijáků je na 600 tisíc.
Nejpopulárnější nelegální drogou v Česku zůstává marihuana. Zkušenosti s ní má asi čtvrtina mladých lidí.
Alkohol denně pije podle výroční zprávy 12,5 procenta mužů a žen. Více s Michalem Miovským z Kliniky adiktologie 1. lék. fakulty UK a VFN
V posledních 10 letech přibylo pravidelných uživatelů pervitinu - 20 tisíc na současných 36 tisíc lidí. Ti se nejčastěji k droze dostanou na tanečních akcích a v nočních klubech.
Podle Mravčíka roste počet uživatelů tvrdých drog i proto, že chybí cílené preventivní programy:
„V tomto prostředí – klubech, na diskotékách, na tanečních akcích – máme velmi málo preventivních programů. Máme jich míň, než jsme jich měli před 10 lety. Souvisí to s poptávkou po programech ze strany veřejných rozpočtů. Nenabízí se jako priority v dotačních řízeních, je na ně málo peněz.“