Počet vodáků stoupá. Sjíždění řek vyjde levněji než dovolená v cizině

Ze splouvání českých řek se stala masová zábava, které napomáhají i všudypřítomné půjčovny lodí. Zařídit dovolenou na vodě je jednodušší než dřív – a také podstatně levnější ve srovnání s cestou do zahraničí. Vše má ale svá úskalí. Na některých místech je doslova hlava na hlavě a některé posádky jsou už davy lidí znechuceny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodáci si zkoušeli vjezd do hlavního proudu řeky | Foto: Pavel Pavlas

V řekách je po uplynulých deštivých dnech docela dost vody a hustý provoz je částečně způsoben také prodlouženým víkendem. Tisíce vodáků se vrhly například na Berounku.

Tábořiště v Dolanech připomíná ráno spíše mraveniště. Stany jsou rozházené na trochu provlhlé louce a lidé jakoby bezcílně bloumají a připravují se, co přinesou další hodiny. Lze si všimnout, že řada lodí je z půjčoven.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Ľubomír Smatana se vydal za vodáky na Berounku

Podle pravidelných vodáků není dobře, když se na řeku vydává tolik lidí. „Většinou to už nejsou vodáci. Já si myslím, že lidi nemají peníze a jezdí sem kvůli tomu, že to je laciné. A už to není takové, no,“ myslí si Luboš.

Irena dodává, že ještě v loňském roce byla při jejich příjezdu louka na táboření zcela prázdná. Plný kemp některé vodáky odrazuje, a tak raději zkouší najít místo jinde.

Jiná žena z Berouna přiznává, že na Berounku se vydala vůbec poprvé. K vodácké dovolené ji vedly ekonomické důvody. Finance na cestu do zahraničí nestačily, a tak prý nebyla jiná možnost.

Nováčkům ale přeplněné řeky až tolik nevadí. „Hlavně když jsme prvně, je tady hodně lidí, tak nás aspoň někdo zachrání,“ říká jeden z trojice mladíků, která se na vodu vypravila vůbec poprvé.

„V 25 poprvé kvůli kamarádům, abych řekl pravdu. Ještě jsem to nezkusil, ale jak se říká, zkusit se musí všechno, tak jsme do toho šli,“ vysvětluje jeho kamarád.

Vodáci se zkrátka musejí smířit s tím, že na českých řekách bude i letos přeplněno. Kdo hledá klid, měl by ho proto hledat jinde.

Ľubomír Smatana, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme