Počet vydaných eReceptů roste. Od roku 2018 bude systém povinný pro všechny
Nemusí se složitě luštit, šetří čas lékařům i pacientům. Elektronickému receptu přicházejí Češi na chuť. Počet takto vydaných lékařských předpisů stále roste. Za dva roky by novinka měla být dostupná po celé republice.
Dlouho očekávaná novinka čelila nejprve četným problémům. V poslední době se ale prosazuje stále víc, u pacientů i doktorů. Na číslech to potvrzuje ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta:
„V současné době je do elektronické preskripce zapojeno 477 zdravotnických zařízení.“
eRecepty používá stále více zdravotnických zařízení. Natáčel o tom Tomáš Bystrý
Zřejmě nejvíc si systém podle úřadu oblíbili v Plzni. eRecepty už předepisují všichni lékaři tamní fakultní nemocnice. Tři ze čtyř receptů tak pacienti dostanou právě v elektronické verzi.
„Minimalizujeme možnost chybovosti. Znemožňuje to také vydání léků na falešný recept,“ vysvětluje výhody Eduard Kasal z vedení plzeňské fakultní nemocnice.
Do konce letošního roku chce plně na eRecepty přejít třeba i pražská nemocnice Na Bulovce. Naopak v ostravské Městské nemocnici z novinky příliš nadšení nejsou. Vedoucí tamní nemocniční lékárny Kamil Hrubý se domnívá, že eRecepty v porovnání s papírovými nejsou tak výhodné, jak ministerstvo zdravotnictví slibovalo na začátku. Chybí podle něj například možnost, aby se lékař nebo lékárník nemá přístup do centrálního uložiště.
Recepty nevydává zatím ani Fakultní nemocnice v Hradci Králové. „V tuto chvíli to po nás pacienti nevyžadují. Navíc bude potřeba provést určité úpravy na nemocničním informačním systému. A bude potřeba rozvinout celou infrastrukturu elektronických podpisů pro naše lékaře,“ uvádí důvody náměstek ředitele Karel Antoš.
Léky na elektronický recept také zatím vydávají jen některé lékárny v Česku. Od ledna 2018 by měly být systém povinný pro všechny. Celkově se v Česku dosud vydalo skoro čtyři sta tisíc kusů eReceptů.