Počet zachycených případů černého kašle v posledních týdnech klesá. Přesto už letos překročil 20 000

Počet letos zachycených případů černého kašle podle Státního zdravotního ústavu překročil 20 000, bylo jich 20 114. Za uplynulý týden přibylo do Informačního systému infekčních nemocí 1154 nových, což je proti předchozímu týdnu asi o 50 méně. Státní zdravotní ústav o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kašel , černý kašel , nemoc , choroba , rýma , nákaza

Počet případů černého kašle letos překročil 20 000 (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Podle jeho odborníků se nyní nemoc mezi lidmi šíří výrazně méně než v předešlých týdnech, současné počty souvisejí s delší inkubační dobou, nemocní se mohli nakazit až před třemi týdny. Letošní počet případů je proti loňskému roku více než čtyřicetinásobný.

„Vidíme, že dochází k výraznému poklesu. Nicméně vzhledem k inkubační době onemocnění, která může být až 21 dní, a k určité latenci mezi prvními příznaky a nahlášení případů (...) dochází ke zpoždění oproti reálné situaci. Zřetelný očekávaný pokles počtu hlášených případů se zatím v datech neprojevuje a navíc jsou stále dohlašovány případy z předchozích týdnů,“ uvedl ve zprávě Státní zdravotní ústav.

Černým kašlem se v Česku od začátku roku nakazilo přes 13 tisíc lidí. Zemřelo pět z nich

Číst článek

Nejvyšší nemocnost je od začátku nárůstu počtu případů ve věkové skupině patnáct až devatenáct let, nakazilo se také 295 dětí do jednoho roku, které ještě nemusejí mít dokončené očkování.

Asi 2,3 procenta lidí, kterým lékař černý kašel diagnostikoval, muselo být hospitalizováno. V letošním roce zemřelo v souvislosti s černým kašlem šest lidí včetně jednoho novorozence, poslední dvě hlášená úmrtí byla na začátku května.

Více nakažených než v první polovině letošního roku bylo na území dnešní České republiky za celý rok v roce 1958, kdy se v tehdejším Československu začalo s očkováním.

Podle zjištění ČTK ze zdravotnických ročenek v roce 1959 bylo zachyceno 18 978 případů, o rok dříve 32 763. Podle odhadů mohou být reálné počty nakažených letos i více než dvacetkrát vyšší, než jsou lékaři zachycené případy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme