Tisíce lidí v průvodu Prague Pride dorazily na Letnou. Akci narušilo několik protestujících

Na Václavském náměstí se v sobotu od dopoledních hodin sešly tisíce lidí s duhovými vlajkami a doplňky. Ve 12.30 odtud vyrazil do ulic Prahy průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů, translidí (LGBTQ+) Prague Pride Parade. Účastníky doprovodilo 21 alegorických vozů se zvukovými systémy, prošli centrem města a skončili na Letné. Na bezpečnost akce dohlížely desítky policistů.

FOTO Praha (Aktualizováno: 15:47 10. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední účastníci pochodu Prague Pride Parade dorazili kolem 15.15 na Čechův most, odkud se vydali po schodech na Letnou, kde akce pokračuje kulturním programem.

„Věříme, že letošní průvod bude opravdu velký, přestože počasí nám zatím úplně nepřeje,“ uvedla mluvčí festivalu Bohdana Rambousková. Očekává, že se karnevalového průvodu účastní minimálně stejně lidí jako loni, kdy se sešlo přes 35 tisíc účastníků.

Podle policie se akce zúčastnilo 25 000 až 30 000 lidí, organizátoři se přiklánějí k vyššímu odhadu.

V čele průvodu šel i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který se akce zúčastnil i loni. Chtěl tak vyjádřit podporu zástupcům sexuálních menšin, kteří v mnoha zemích stále čelí represi.

Hřib před začátkem průvodu uvedl, že v letošním roce jde také o podporu zákona o manželství stejnopohlavních párů, který by měla projednat sněmovna. „Mělo by přinést stejná práva a povinnosti všem,“ řekl. Zákon podpořil i primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN), který se sobotního průvodu rovněž účastní.

V sobotu se na Václavském náměstí objevilo několik lidí s vlajkami, podle kterých by se účastníci pochodu měli bát božího hněvu. Průvod se v Revoluční ulici potkal asi s desítkou extremistů, policie je podle mluvčího Jana Daňka oddělila stranou.

„Skupinka asi deseti lidí se snažila ten průvod zastavit, odclonili jsme je stranou a pokračuje se dál,“ uvedl mluvčí.

Podle zpravodaje ČTK z místa se odpůrci pokusili účastníky průvodu napadnout. V cestě procesí stojí také pětice zastánců tradiční rodiny s transparenty.

Duhový pochod, jímž vrcholí týdenní festival s tématikou LGBT Prague Pride, se konal poprvé v roce 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé reakce konzervativců, podle nichž byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. Protesty v dalších letech slábly.

Za práva LGBT

Festival letos připomíná historii hnutí za práva LGBT. Spolek Prague Pride, který přehlídku a pochod pořádá, spolu s dalšími organizacemi podporuje uzákonění manželství i pro gaye a lesby.

Ve sněmovně přes rok čeká na projednání novela občanského zákoníku, která to má umožnit. Poslanci dostali i návrh, který naopak zakotvuje manželství jen jako svazek muže a ženy.

Dvojice mužů či žen mohou v Česku uzavírat od července 2006 registrované partnerství, proti manželům mají ale omezené podmínky. Řada politiků úpravy odmítá. Tvrdí, že aktivisté slíbili, že další změny už nebudou požadovat.

Organizace oponují tím, že se společnost vyvíjí. Poukazují na výsledky průzkumů. Podle loňských zjištění agentury Median tři čtvrtiny Čechů a Češek souhlasí s tím, že by lidé měli mít možnost uzavírat manželství bez ohledu na svou sexuální orientaci, pokud se mají rádi. Rostoucí podporu ukazují i jiné výzkumy.

ČTK, ah Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme