Pochod radikálů už nemůže být v původní trase, zabrali ji Židé

Pravicoví radikálové nebudou moci 10. listopadu, tedy v den výročí Křišťálové noci, projít bývalou židovskou čtvrtí v Praze. Trasu zabrala Židovská liberální unie. Informace se objevila na internetových stánkách pražského magistrátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židovská radnice v Praze | Foto: Jana Šustová

Už v pátek magistrát upozornil, že ohlášení pochodu je neplatné. Sdružení Mladí národní demokraté je ale rozhodnuto demonstraci v Praze přesto uspořádat.

"Oznamujeme, že protest proti účasti České republiky na okupaci Iráku dne 10. listopadu proběhne bez ohledu na veškeré tlaky a represe, jimž jsme v současné době vystaveni," napsal na webu mluvčí sdružení Jan Peterka. Čas a místo zatím tají.

Magistrát původně pochod bývalou židovskou čtvrtí zakázal. Zdůvodnil to tím, že účel shromáždění je fiktivní. Soud ale verdikt zrušil. V rozsudku uvedl, že to úřad nemůže zkoumat. Poukázal také na formální pochybení magistrátu. Úřad podal na rozsudek stížnost, kterou se bude zabývat Nejvyšší správní soud.

Židovská liberální unie zabrala zamýšlenou trasu pochodu až do konce roku. Na 10. listopad ohlásila i shromáždění k výročí Křišťálové noci do Pařížské, Červené a Kaprovy ulice a na Staroměstské náměstí. Anarchisté zase magistrátu oznámili vzpomínkový průvod k uctění obětí nacistických zločinů po trase náměstí Republiky, Revoluční, Dlouhá, V kolkovně, Široká, Elišky Krásnohorské a Bílkova.

Akci radikálů kritizuje řada židovských organizací i politiků, protesty se zvedly i v zahraničí. Odpůrci extremistů chtěli demonstrantům přehradit cestu.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme