Pochvala od prezidenta

Prezident Václav Havel nás poprvé v novoročním projevu pochválil, že víme, jak vypadá slušná společnost, a řekl to uhlazeně a netahal do něj politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřejmě není náhodou, že po optimistickém novoročním přání Miloše Formana jsme včera vyslechli optimistický novoroční projev Václava Havla. Miloš Forman nás vybídl, abychom politikům nedělali voly a složil občanům hlubokou poklonu za kulturnost protestu proti politické aroganci, když se s gustem pozastavil u slovního spojení "děkujeme, odejděte". Václav Havel se pak politiky neobíral vůbec. Neměl k tomu důvod, protože cítil potřebu hovořit o tom, že naše společnost je protkána hustým předivem jevů a vztahů, jasně svědčících o jejím mravním cítění a schopnosti etického soudu. Stručně řečeno - jsme lepší, než jak se vidíme a nic není ztraceno, soudí jak náš světově nejproslulejší režisér, tak i náš v zahraničí nejuznávanější politik. Není žádný důvod si myslet, že by nám to říkali, kdyby si to nemysleli, navíc nejsou sami. Většina zahraničních komentářů ke sporu o Českou televizi hovoří o Češích s respektem, a například Poláci i s jistou závistí: "Kdybychom tak následovali český příklad", povzdechl si list Rzeczpospolita v narážce na poměry v polské veřejnoprávní televizi. V pořadí desátý novoroční projev prezidenta Václava Havla se od předchozích lišil v zajímavém detailu. Zatímco v těch minulých líčil občanům svou představu, jak by měla vypadat slušná společnost, tentokrát většině občanů děkoval za to, že to vědí. Lidé, kteří prezidentovi vyčítali, že u občanů před časem vycítil blbou náladu, se dnes mohou zlobit, že u většiny spoluobčanů rozeznal (cituji) "dobrou vůli, porozumění pro starosti země a trpělivost, tedy určité mravní povědomí, bez kterého by se asi bouřili víc." (Konec citátu.) Ať jsou rádi, že novoroční projev neměl Miloš Forman.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme