Pochybná zakázka drah míří k soudu, šéf komunikace končí

Případ pochybných marketingových služeb, za které České dráhy vyplatily zhruba sedmadvacet miliónů korun míří k soudu. Protikorupční policie obvinila dvě ženy, které se na podezřelé transakci podílely a podala návrh na obžalobu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České dráhy. Ilustrační foto.

České dráhy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Český rozhlas také zjistil, že dráhy opustil šéf komunikace Zbyněk Honys. Ten tvrdí, že jeho odchod nemá jakoukoli spojitost s podezřelými transakcemi ve státem vlastněné akciové společnosti.

Detektivy ta informace dost překvapila. Na konto Petry Tuzarové přicházely za marketingové služby z Českých drah nejprve tisícové částky. Pak už se platby za podezřelé služby výrazně zvýšily a na její účet doputovalo z drah okolo 27 miliónů korun. Zvláštní také bylo, že mezi oběma stranami nebyla uzavřena žádná smlouva.

"Volali mi před časem z Českých drah, že se jim něco nezdálo. Nemohli dohledat objednávky. Nakonec se ale ozvali, že je to v pořádku," řekla před rokem časopisu TÝDEN Tuzarová. Celá transakce ale od počátku naplňovala podezření z podvodu.

Dvě ženy obviněny

Protikorupční policie podle jejího mluvčího Romana Skřepka Petru Tuzarovou a ještě jednu ženu, kterou z účasti na pochybné operaci také podezřívá, obvinila.

"My jsme v této souvislosti zaslali městskému státnímu zastupitelství v Praze v minulém měsíci návrh na podání obžaloby dvou osob. Jedná se o dvě ženy, které byly už v minulosti obviněny z trestných činů, které s touto věcí souvisejí," řekl Skřepek.

Faktury, na základě kterých byly peníze za marketingové služby vyplaceny, byly podle dřívějšího vyjádření Českých drah falzifikáty. Je ale překvapivé, proč dráhy proplácely faktury, které nebyly vystaveny na základě jasně daných smluv nebo objednávek.

Vyšetřování nepotvrdilo účast šéfa komunikace

V souvislosti s podezřeními na vyvádění peněz z Českých drah se protikorupční policie zajímala o šéfa oddělení komunikace Zbyňka Honyse. Jeho účast na zmiňované operaci ale vyšetřování nepotvrdilo.

Zbyněk Honys teď podle zjištění Českého rozhlasu dráhy opouští. Mluvčí drah Petr Šťáhlavský to potvrdil. "Pan Honys odchází z Českých drah a to po vzájemné dohodě mezi jím a Českými drahami," uvedl Šťáhlavský.

Zbyněk Honys odmítá, že by jeho odchod od železnice souvisel s vyšetřováním policie. "Já už jsem o tom přemýšlel nějakou dobu. Protože už jsem tam sedmý rok vlastně, a protože jsem tam zažil etapu budování, tak jsem si řekl, že dokončím projekty, které pro měn byly stěžejní, - to je Winton Train na že teď momentálně České dráhy opustím. To jest všechno. Tam není žádnej nějakej problém" tvrdí Honys.

Protikorupční policie rozplétala v s souvislosti drahami nejen případ sedmadvaceti miliónů, které skončily na účtu Petry Tuzarové. Zajímaly ji i další operace Honysova komunikačního odboru, který za rok vyplatí téměř dvě stě milionů korun.

Podezření na vyvádění peněz

Časopis TÝDEN už dříve upozornil, že peníze z tohoto odboru mizí ve firmách, které jsou propojené, a se kterými České dráhy uzavíraly podezřelé obchody už v minulosti. Podezření na vyvádění peněz vyšetřuje ostravská expozitura protikorupční policie, přestože se finanční operace odehrávaly v Praze.

Oficiálním důvodem je menší vytíženost ostravských detektivů. Neoficiálním důvodem je ale skutečnost, že s podivnými marketingovými aktivitami železnice je spojena řada pražských prominentů. Například lobbyista a blízký přítel pražského primátora Roman Janoušek, kterého švýcarská prokuratura podezřívá z praní špinavých peněz.

Nový šéf drah Petr Žaluda se po nástupu do firmy - a odhalení pochybností - nechal slyšet, že nemůže garantovat čistotu všech kontraktů. Proto prý budou všechny smlouvy pečlivě prověřeny.

Jan Hrbáček, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme