Pochyby premiéra o ekotendru vzrostly, odmítají ho i VV

Vládní ODS i Věci veřejné se staví kriticky k obří zakázce na odstranění starých ekologických škod. Vyplývá to z vyjádření politiků obou stran po otevření obálek s nabídkami firem. Nejlevnější nabídku v tendru podala společnost Marius Pedersen Engineering - 56,8 miliardy korun. Kabinet by měl o zakázce rozhodovat v říjnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake (vpravo) a premiér Petr Nečas.

Místopředsedkyně vlády Karolína Peake (vpravo) a premiér Petr Nečas. | Zdroj: ČTK

Nabízené ceny v obří zakázce na likvidaci starých ekologických škod posílily pochybnosti premiéra Petra Nečase (ODS) o tendru.

"Můj názor na tuto zakázku se nemění. Měl jsem a nadále mám u této zakázky celou řadu námitek a pochybností. Zveřejněné ceny tyto námitky a pochybnosti nejen nerozptýlily, ale posílily," uvedl dnes premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zakázce na odstranění starých ekologických škod mluvil v Ozvěnách dne Radim Bureš z Transparency International

Z informací, které dnes zveřejnilo ministerstvo financí, vyplývá, že další zájemce Geosan Group nabídl ekologické škody odstranit za 57,8 miliardy korun a třetí účastník soutěže Environmental Services ze skupiny J&T za 65,5 miliardy.

Konstrukci cenových nabídek jednotlivých uchazečů bude následujících 14 dní posuzovat hodnotící komise. Závěrečnou zprávu zřejmě předloží do konce září. Rozhodujícím kritériem pro úspěch v tendru je právě cena.

Případného vítěze ale musí schválit vláda, a pokud tak neučiní, bude tendr zrušen. Zakázku v jednom velkém balíku přitom odmítá vedle ODS i další koaliční strana, Věci veřejné. Tendr v nynější podobě nepodpoří.

„Jsem přesvědčená, že podmínky tendru nejsou nastaveny úplně ideálně. U takto obrovských peněz, které se plánují v řádech desítek miliard ze státního rozpočtu, je na místě maximální opatrnost,“ řekla pro Rádio Česko místopředsedkyně strany Karolína Peake.

Jasno ohledně zakázky mají i opoziční sociální demokraté. „Jediné správné rozhodnutí, které může vláda udělat, je tento tendr zrušit, a pokud to pan premiér Nečas neprosadí, tak by měl odstoupit, protože to je jeden z největších tunelů hned po kuponové privatizaci a důchodové reformě,“ prohlásil stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek.

Transparency International trvá na zrušení zakázky

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Podle ministerstva životního prostření je ale reálná suma zakázky kolem 40 miliard, podle nevládních organizací jen 25 miliard korun. I kvůli této kritice nyní ministerstvo financí nechává hodnotu zakázky prověřit.

Protikorupční organizace Transparency International minulý týden vládu vyzvala, aby vítěze v tendru nevybrala. Na svém názoru trvá i po otevření zakázek, potvrdil ve vysílání Radiožurnálu její projektový manažer Radim Bureš. Problémem je podle něj cena i konstrukce zakázky.

„Operujeme tady se zcela fiktivními náklady a pleteme cenu sanace se zárukami, které stát dal. Vycházeli jsme u čísla 114 miliard, na druhou stranu tady máme odhad ministerstva životního prostředí a mezi tím se pohybujeme. To skutečně není pár milionů, které by někdo získal, nebo nezískal,“ podotkl Bureš.

Zakázka se týká více než 500 lokalit po celé republice. Jde například o areál Kovošrotu Praha v Kolíně, Českých Budějovicích nebo Praze. Dále o Papírny Jindřichov, areály společností Paramo, Unipetrol, Spolana, Mora Moravia, Velamos, Škoda Auto, OKD, Benzina nebo Avia.

Stát musí staré ekologické škody odstranit, protože to slíbil vlastníkům zamořených území. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme