Počínání Michala Krause šetří finanční policie

Finanční policie začala prověřovat okolnosti návštěvy a obchodní aktivity odstupujícího poslance ČSSD Michala Krause v Ghaně v roce 2001. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí finanční policie Lucie Uhlířová s tím, že v případu jde o podezření z praní špinavých peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Kraus | Zdroj: ČTK

"Policejní komisař finanční policie zahájil úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu legalizace výnosu z trestné činnosti, a to v souvislosti s návštěvou a obchodními aktivitami českého poslance v Ghaně v roce 2001," uvedla Uhlířová.

Kraus se rozhodl rezignovat na mandát poslance včera, a to po téměř 20 letech v zákonodárném sboru . Odstoupil také z kandidátky ČSSD pro červnové parlamentní volby. Úřadující předseda klubu ČSSD Michal Hašek dnes novinářům řekl, že Kraus rezignuje k 24. lednu.

Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek za Krausem nadále stojí a domnívá se, že se ničeho špatného nedopustil. "Opakuji, že podle mého názoru neudělal nic nečestného, nedopustil se porušení zákona, nedopustil se korupčního jednání," uvedl. Kraus podle něj pouze nalétl podvodníkovi. Zjevně měl na mysli Františka Riga, s nímž Kraus v roce 2001 v Ghaně byl a který si nyní odpykává desetiletý trest vězení za podvody. Totéž tvrdí i Kraus.

Odstupující poslanec v tiskovém prohlášení uvedl, že rezignace je jeho osobním rozhodnutím, a podnikne veškeré kroky k očištění svého jména. "Mohu pouze uvést, že mám zcela čisté svědomí, ale už ne prostor k vyvážené diskusi. Přesvědčil jsem se, že prakticky každý můj výrok byl a bude překroucen a zneužit," prohlásil.

Kakaová kauza

Podnikatel František Rigo, který si teď odpykává desetiletý trest vězení za stamilionové podvody, označil Krause jako společníka obchodu, k němuž nakonec nedošlo. Podle podnikatele chtěl ale Kraus investovat do továrny 15 milionů dolarů z úplatků nějaké velké státní zakázky.

Podle Michala Krause šlo před čtyřmi lety o soukromou cestu do Ghany, která ale mimo jiné končila podepsáním smlouvy. On podle svých slov figuroval v celém obchodu pouze jako svědek, protože mu připadal výhodný také pro Českou republiku.

Za ředitele firmy, která chtěla akcie ghanského podniku koupit, se nechal označit v euforii, která panovala při podpisu smluv: "Když jsem říkal - já nemám žádnou funkci - tak říkali: ´Dobře, napiš director´ - tak jsem napsal director!," řekl Kraus před dvěma dny novinářům.

Michal Kraus poslal z účtu své matky do Afriky zálohu. Podnikatel František Rigo mu prý řekl, že má technické potíže s účtem a nemůže zálohu poslat. Kraus mu tedy věřil: "Kdyby to byly moje prostředky, tak bych zcela určitě pana Riga žádal o návrat těch peněz, a pokud by mi je nevrátil, tak bych na něho podal trestní oznámení," zdůraznil Kraus 10. ledna.

Milan Kopp, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme