Počty pohřešovaných Čechů v jihovýchodní Asii klesají

V oblasti jihovýchodní Asie postižené přírodní katastrofou zůstávalo v neděli večer pohřešovaných 33 českých turistů. Nadále panují vážné obavy o životy pěti Čechů v Thajsku a jednoho na Srí Lance. Celkový počet obětí děsivé apokalypsy stále stoupá - oficiální bilance je zatím 130 tisíc mrtvých, OSN ale předpokládá, že se počty ještě zvýší na 150 tisíc. Zdravotníci varují před vypuknutím epidemií žádají Červený kříž a další humanitární organizace, aby přivážely postiženým lidem dostatek léků a pitné vody.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé chytají sáčky s potravinami

lidé chytají sáčky s potravinami | Zdroj: ČTK

V jihovýchodní Asii stále zůstává pohřešováno 33 Čechů. O šest turistů mají úřady vážné obavy. Ministr zahraničí Cyril Svoboda také oznámil, že na všechny aktivované telefony v krizové oblasti přišla textová zpráva s navýšením kreditu tak, aby lidé mohli uskutečnit pětiminutový hovor do České republiky.

Náměstek ministra Pavel Svoboda pak informoval, že podle Světové zdravotnické organizace se v krizové oblasti zatím nevyskytly žádné epidemie. Jejich riziko však stále trvá.

Na letišti v pražské Ruzyni přistál před polednem armádní letoun TU-154, který přivezl tělo zatím jediné české oběti přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii. Čtyřiadvacetiletá žena zahynula v Thajsku. Z letadla vystoupilo také sedm českých a šest zahraničních turistů. Armádní letadlo vyslal do oblasti meziresortní krizový štáb. Na Severní Sumatře v Indonésii vyložilo devět tun vody a léků na pomoc obětem katastrofy. Do Česka se vrátilo přes Thajsko, Srí Lanku a Maledivy.

otec chrání dceru při čekání na potraviny | Foto: EPA

Situací v jihovýchodní Asii se má v úterý na mimořádném zasedání zabývat vláda. Jednat má například o dalších české pomoci.

Trojice vážně zraněných Češek, které zůstaly po katastrofě v jihovýchodní Asii hospitalizovány v Thajsku, se zřejmě už brzy vrátí do vlasti. Podle velvyslance v Thajsku Jiřího Šitlera by měly být převezeny do vlasti během následujících dnů. Zdravotní stav jim už leteckou přepravu umožňuje. V péči thajských lékařů se z těžkých zranění zotavuje modelka Petra Němcová, devítiletá dívenka a další žena.

Boj s časem - obavy z epidemií

Celkem už úřady v jihovýchodní Asii napočítaly 130 tisíc obětí ničivé živelní pohromy. Tisíce lidí se pohřešují, miliony zůstaly bez domova.

V oblastech postižených apokalyptickou přírodní katastrofou se začaly objevovat první velmi nakažlivé choroby. Průjmy už postihly některé z táborů v Indii a na Srí Lance, do kterých se uchýlily stovky uprchlíků. Odborníci ze světové zdravotnické organizace varují, že by podobným onemocněním mohlo podlehnout až 50 tisíc lidí. Hrozbou je především malárie a horečka dengue, které se v této oblasti Asie běžně vyskytují.

Ze Srí Lanky se přihlásil zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikoláš: "Mořská voda, která zůstává ve zničených částech měst a vesnic je kontaminovaná, a proto Světová zdravotnická organizace vyzývá k co nejrychlejším dodávkám čisté vody a zdravotnického materiálu. Do Colomba také míří další lékařské týmy. Nejhorší je nyní situace ve východních provinciích a také na jihovýchodním pobřeží. Objevila se však i další nákaza: objevili se lidští supi, kteří se na neštěstí druhých snaží vydělat. Kradou mrtvá těla z márnic a snaží se je prodat pozůstalým - jedno zhruba za 50 dolarů a tvrdí, že tělo objevili v troskách. Jiní zase mrtvé okrádají, odřezávají jim uši s náušnicemi a ruce s hodinkami a prstýnky. Naštěstí se tak neděje často, většina lidí si pomáhá."

Běžní turisté by se měli oblasti vyhnout. Primářka kliniky infekčních chorob nemocnice na Bulovce Hana Roháčová varuje turisty před cestami byť i do vlnami nezasažených míst v regionu: "V současné době si myslím, že to jsou poměrně rizikové oblasti a pokud lidé mohou tu cestu odložit nebo jde jen o turistické a rekreační cesty, tak není rozumné do doby, než se situace stabilizuje, tam příliš vyjíždět."

Mezinárodní soolidarita sílí

Češi už na pomoc jihovýchodní Asii darovali více než 22 miliónů korun. Suma ale může být ještě mnohem vyšší, protože některé z neziskových organizací, které sbírky pořádají, neměly o víkendu aktuální údaje o peněžních darech. Největší úspěch zatím přinesla esemesková akce Nadace ADRA. V neděli dopoledne bylo na jejím kontě deset milionů korun.

Německo po týmech technické a zdravotnické pomoci na Srí Lance a v Thajsku, vysílá polní nemocnici do indonéské provincie Aceh. Na místo katastrofy vyjede nejprve osmičlenný průzkumný tým; za podpory australských vojáků má zmapovat potřebné zabezpečení budoucího lazaretu, který má sloužit především jako transfúzní stanice. Podle informací nedělníku BaM Bundeswehr už dostal povolení k vojenské zdravotnické pomoci od indonéské vlády.

Bratr prezidenta George Bushe a ministr zahraničí Colin Powell tvoří jádro americké delegace, která míří do poničené jižní Asie. Šéf americké diplomacie už několik dní intenzivně jedná o pomoci, guvernér Jeb Bush se k vládnímu americkému týmu přidal, protože má zkušenosti se sérií ničivých hurikánů na Floridě. Prezident Bush mezitím vyzval občany, aby také oni pomohli, jak mohou.

Colin Powell a Jeb Bush vedou tým amerických expertů, kteří mají posoudit, jak nejlépe koordinovat pomoc ne nejvyšší politické úrovni a kam směřovat 350 miliónů dolarů americké pomoci. Prezident Bush pověřil své vyslance, aby se sešli s představiteli vlád postižených zemí a přímo na místě posoudili situaci se zástupci mezinárodních organizací.

Američané se soustředují na logistickou pomoc při dodávkách pitné vody, potravin a zásob.Také generální tajemník OSN Kofi Annan odcestuje ve čtvrtek do Indonésie, aby tam koordinoval pomoc a zúčastnil se v Jakartě mezinárodního summitu dárcovských zemí. Podlé šéfa OSN bude dlouhodobá pomoc trvat až 10 let a vyžádá si miliardy dolarů. OSN se ujala vůdčí role, kterou všichni respektují.

Pomoci obětem tragédie v jihovýchodní Asii se snaží také Rusko. V nejbližších dnech vyšle Moskva na Srí Lanku dvě letadla ministerstva pro mimořádné situace s humanitární pomocí. Povezou stany,oblečení, díslové agregáty a přístroje na čištění vody. Experti ministerstva se nyní také domlouvají s německými kolegy o převozu těžké techniky do Asie ruskými přepravními letouny. Jak dodává moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška, peníze do Asie posílá také Beslan. Řada Rusů ale postižené oblasti nehodlá opustit.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Miroslav Konvalina, Naděžda Hávová, Lucie Husárová 1, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme