Pod dohledem opatrovníků žije v Česku už více než 26 tisíc lidí

Přijít o občanský průkaz a stát se tak ze dne na den nesvéprávným člověkem jde prý v Česku snadno. Každým rokem přibývá v tuzemsku lidí, kterým soudy vezmou právo podepsat jakýkoliv dokument.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Bohnice

Psychiatrická léčebna Bohnice | Foto: Tomáš Adamec

Pod dohledem opatrovníků dnes žije více než 26 tisíc lidí. Podle ombudsmana a neziskových organizací je to alarmující číslo. Odborníci z řad psychiatrů ale odebírání svéprávnosti hájí.

Možnost odebrat svéprávnost duševně nemocné osobě je známá už ze starověku. Chránit měla postiženého před zneužitím. Podle psychiatra Ivana Davida z psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích je tomu tak i dnes.

„Ustanovený opatrovník je povinen zásadně jednat pouze v zájmu té osoby,“ řekl Ivan David.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Petry Benešové o svéprávnosti v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Podle něj tak lidé bez občanského průkazu nemohou podepsat nevýhodné smlouvy a přijít o majetek. O finance se stará opatrovník, kterého soud přidělí nemocné osobě.

Opatrovníkem se může stát kdokoliv – příbuzní, ale také třeba městský úřad. Jednat by měl vždy v zájmu postiženého. Jsou ale i výjimky.

„Občas se stává, že nejedná. Pak samozřejmě je trestně odpovědný a je postižitelný,“ uvedl psychiatr.

Stoupající počet nesvéprávných lidí v Česku ale kritizují neziskové organizace i Evropský soud pro lidská práva.

Stále víc lidí přichází v Česku o svéprávnost. Kritizuje to ombudsman i Štrasburk

Číst článek

Barbora Rittichová z Ligy lidských práv tvrdí, že soudy mnohdy nezkoumají zdravotní stav člověka a jen formálně rozhodují podle znaleckých posudků. Kvůli tomu teď jeden případ na popud Ligy lidských práv řeší i Ústavní soud.

„Úprava opatrovnictví u nás je podle mě velmi strohá a myslím i, že i špatná, protože neříká jasné povinnosti opatrovníka, takže určitě by bylo dobře, kdyby vznikl zákon o opatrovnících,“ řekla Barbora Rittichová.

Omezení způsobilosti k právním úkonům je příliš snadné, říká právnička

Číst článek

Soudkyně Hana Nová, která se specializuje na opatrovnictví ale říká, že zbavení lidí svéprávnosti není tak jednoduché.

„Počínaje výpisem z centrální evidence obyvatel, abychom zjistili celou triádu příbuzných osob nebo jinak blízkých osob. Je pravdou, že velice zásadně stoupá počet případů, kdy rozhodujeme o způsobilosti k právním úkonům. Ale souvisí to prostě se zdravotním stavem tisíců lidí,“ vysvětlila Hana Nová.

V Británii ke zbavování svéprávnosti přistupují velmi prakticky

Číst článek

Podnět k soudu na odebrání práv může dát kdokoliv. Podle soudního znalce Davida Hynčíka může ale nesvéprávný člověk žádat o přezkoumání zdravotního stavu.

„Může podat žádost nebo stížnost a nechat ten stav třeba po dvou letech přezkoumat, a to se zase bere znalec psychiatrie, většinou jiný, než to uzavíral, a dělá se revizní posudek,“ řekl David Hynčík.

Systém zbavení svéprávnosti se změní novým občanským zákoníkem

Číst článek

V některých státech od zbavení způsobilosti k právním úkonům nebo k jejímu omezení upustili. Místo opatrovníků fungují tak zvaní podpůrci.

Omezování svobody u duševně nemocných lidí by měl nově řešit občanský zákoník. Soudům nabídne alternativy, aby nemusely sahat po úplném zbavení práv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Zadražilová z kanceláře ombudsmana a psychiatr Ivan David mluví o svéprávnosti v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Počet osob zbavených zcela způsobilosti roste daleko více než počet osob, které jsou ve způsobilosti pouze omezeny, a to i za situace, kdy víme, že nový občanský zákoník nebude umožňovat úplné zbavení způsobilosti k právním úkonům, takže všechna tato rozhodnutí bude potřeba revidovat,“ řekla Petra Zadražilová z kanceláře ombudsmana.

Podpůrce by měl podle jejích slov být v kontaktu s dotyčným člověkem, měl by m pomáhat, podporovat ho, znát jeho názory, přání a rozhodovat s ním, nikoliv za něj.

„Je potřeba si uvědomit, že lidé, jejichž myšlení je zásadně změněno těžkou duševní poruchou nebo demencí nebo mentální retardací, tak jsou vždycky velmi sugestibilní, to znamená, že velmi snadno ovlivnitelní. Je potom otázka, jaký způsobem bude takový podpůrce zjišťovat přání toho člověka, například aby prodal za 100 tisíc dům, který má hodnotu tři miliony,“ uvedl Ivan David.

Veronika Sedláčková, Petra Benešová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme