Podal jsem trestní oznámení na dodavatele, říká majitel butiků, v nichž ČOI objevila padělky

Česká obchodní inspekce (ČOI) včera informovala, že její pracovníci našli a zabavili ve dvou luxusních obchodech v centru Prahy padělané oblečení známých značek. Konkrétní jména obchodů ČOI zveřejní po skončení správního řízení. Český rozhlas zjistil, že to byly prodejny s názvem Wall Street. Jedna sídlí v obchodním domě Bílá labuť a druhá v Praze 7.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČOI objevila v buticích v centru Prahy padělané oblečení známých značek /ilustrační foto/ | Foto: Česká obchodní inspekce

„Vzhledem k tomu, že momentálně probíhá nebo bude probíhat správní řízení, nemůžu být konkrétní a zveřejnit jména obchodů,“ řekla Českému rozhlasu zástupkyně ředitele obchodní inspekce pro Prahu a střední Čechy Martina Střihavková.

Inspektoři při mimořádné kontrolní akci zajistili ve dvou prodejnách stejného majitele téměř 300 kusů padělaného textilu. Majitel obchodů, který odmítl zveřejnit své jméno, se závěrům kontroly ale brání. Tvrdí, že má doklady o tom, že padělky neprodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČOI našla v buticích v Praze padělky známých značek. Hostem ČRo byla zástupkyně ředitele ČOI pro Prahu a Střední Čechy Martina Střihavková

„Na všechno zboží mám faktury a je to pro mě překvapení. ČOI vám nic neřekne, zabaví vám zboží a zveřejní to v médiích, i když nemá žádné expertizy. Podal jsem trestní oznámení na dodavatele,“ řekl ČRo.

Střihavková ale zdůraznila, že inspektoři ČOI jsou si jisti, že jde o padělané zboží. „Pokud bychom si nebyli jisti, pak bychom takto nepostupovali.“

Výrobky jsou nyní podle ní zajištěny mimo dosah kontrolované osoby a uskladněny ve skladu obchodní inspekce. „Bude následovat správní řízení, kde bude rozhodnuto nejen o finanční sankci, ale také o propadnutí těchto výrobků,“ dodala.

Prodejny Wall Street, ve kterých se podle informací ČRo padělky světoznámých značek jako Dolce&Gabbana, Ralph Lauren či Giorgio Armani objevily, nejsou přímo značkovým butikem, pouze prodávají oblečení některých známých výrobců. „Každopádně je to kamenná prodejna, kde asi spotřebitel nabídku padělků prostě nepředpokládá,“ zdůraznila Střihavková.

ČOI navíc upozornila, že podezření, že se jedná o padělky, nevzbudila ani cena výrobků, neboť se blížila cenám originálů. Možnost chránit se před touto klamavou obchodní praktikou je podle inspekce v tomto případě téměř nulová.

Reklamace a ve finále soud

„Každopádně by si zákazník měl všímat celkové zpracování výrobku, způsobu ušití, drobných detailů, jak je výrobek třeba zabalený. Nebo jak je vykreslená a umístěná ochranná známka na výrobku,“ doplnila Střihavková. Upozornila také, že nejvíce padělků je dnes prodáváno přes internet prostřednictvím e-shopů.

V případě, že se zákazník u zakoupeného zboží domnívá, že se jedná o padělek, měl by podle ní uplatnit u prodávajícího reklamaci.

„O reklamaci ovšem rozhoduje opět prodávající. Takže pokud nedojde k nějaké dohodě mezi kupujícím a prodávajícím, pak spotřebiteli nezbývá nic jiného než se bránit právní cestou, tedy ve finále u soudu. Spotřebitel by si měl nechat vypracovat znalecký posudek,“ upozornila zástupkyně ředitele obchodní inspekce pro Prahu a střední Čechy Martina Střihavková.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme