Podáme trestní oznámení, zabili mi přítele, říká snoubenka vězně, který zemřel na Pankráci

ROZHOVOR. Rodina a přítelkyně M. H., který zemřel kvůli údajné chybě dozorců věznice Pankrác, už chystá trestní oznámení na vězeňskou službu. Zpravodajskému webu Českého rozhlasu to řekla mužova snoubenka V. H. Jejího přítele měla stráž zaměnit s jiným vězněm, kvůli čemuž omylem dostal odvykací látku metadon. Po její aplikaci následně zemřel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pankrácká věznice

Pankrácká věznice | Foto: Hana Trojánková Biriczová

Kvůli čemu se váš snoubenec dostal do pankrácké věznice?
Za řidičský průkaz. Řídil, ačkoliv neměl řídit. Měl nějaké mařenky (maření výkonu úředního rozhodnutí, pozn. red.), takže za to seděl.

Tragická záměna. Na Pankráci si spletli vězně, který kvůli nesprávné léčbě metadonem zemřel

Číst článek

Byl to jeho první pobyt za mřížemi?
Ano, byl prvotrestaný.

Jak dlouhou dobu měl ve vězení strávit?
Měl tam být na 14 měsíců, ale po půlce mohl jít ven.

Kdy nastoupil?
Loni v říjnu, ke konci.

Jak jste se o jeho smrti dozvěděla?
Dali mi to vědět rodiče. Byli za nimi osobně policisté a oznámili, že se M. H. otrávil prášky.

Mohlo se to podle vás stát?
Určitě to tak nebylo. Tím jsem si stoprocentně jistá. On miloval život, těšil se ven. Je stoprocentní, že by si neublížil.

Dozorci pankrácké věznice měli 25. prosince podle deníku Právo zaměnit dva vězně ze stejného patra, kteří měli stejné příjmení, a poslali na odvykací léčbu nesprávného. Tomu podali substituční lék metadon, po jehož aplikaci vězeň následující noc zemřel. Za tragickou záměnu mohou podle všeho i přehozené služby na první svátek vánoční i to, že druhý vězeň měl také podstoupit léčebný úkon u lékaře. Vedení vězeňské služby nechce tragickou událost blíže rozebírat, protože ji prošetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. Nechce ani říct, zda někoho kvůli ní potrestá. "Informace o případných personálních postizích sdělíme až po ukončení vyšetřování," řekla Zpravodajskému webu Českého rozhlasu mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová.

Měl někdy váš snoubenec až takové problémy s drogami, že by potřeboval metadon?
Mám dopis, v němž píše, že nepotřebuje žádnou léčbu, takže ne.

Objevily se informace, že měl podstoupit léčebný úkon stejně jako jeho jmenovec, a to přispělo k záměně. S čím se tedy mohl léčit?
To právě nevím. Volal mi každý den a nezmiňoval se o tom. Poslední dopis mi přišel až po jeho smrti, psal ho 24. prosince. Psal v něm, že ho vyslýchal psycholog. Že by se zmiňoval o nějaké léčbě, to určitě ne.

Dala vám policie už nějaké bližší informace o tom, co se stalo?
Ne, je na to hozené embargo a vyšetřuje to inspekce.

Chystáte proti vězeňské službě nějaké kroky?
Stoprocentně. Rozhodně to tak nenechám. Podáme trestní oznámení. Vždyť mi zabili přítele, co mohou čekat. Chci vědět pravdu, co se stalo a jak to bylo, kde bylo pochybení, jak tam zacházejí s lidmi.

Budete žádat odškodnění?
To není na mně, ale život mu to nevrátí. Já se chci jen dozvědět pravdu.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme