Babiš kvůli nahrávkám podává trestní oznámení. Léta mě odposlouchávají, tvrdí

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš podá trestní oznámení v případu nahrávek svých rozhovorů. Má podezření, že je léta sledován a odposloucháván, informoval Blesk. Odposlechy se na sociálních sítích objevují od pondělí, šíří je anonymní skupina nazvaná Julius Šuman. V první se Babiš urážlivě vyjadřuje o členech vlády, ve druhé mluví o připravovaném článku s redaktorem Mladé fronty Dnes. Ministr autenticitu nahrávek nepopřel, záležitost považuje za součást kampaně proti své osobě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš na sněmu ANO | Foto: Filip Jandourek

„Podávám trestní oznámení na neznámého pachatele. Mám podezření, že jsem už delší dobu, léta sledován a odposloucháván," řekl ministr financí Andrej Babiš pro Blesk.

„Považuji za skandální, že první místopředseda vlády, první místopředseda bezpečnostní rady státu je sledován a odposloucháván," dodal. Nahrávky nechtěl ministr komentovat a zopakoval, že je neslyšel.

Případ Babišových odposlechů

Odposlechy, na kterých jsou zachyceny útržky Babišových rozhovorů s jinými lidmi, se na sociální síti Twitter a kanálu YouTube objevují od pondělí.

V první zhruba dvouminutové nahrávce se Babiš vulgárně vyjadřuje o ministrech z ČSSD, zejména o ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a ministryni práce Michaele Marksové. Nevybíravě mluví také o premiérovi šéfovi sociálních demokratů Bohuslavu Sobotkovi a několika novinářích.

Vyjádření mediální skupiny Mafra

Dnes se na internetu objevila pochybná nahrávka, o které nevíme kdo, kdy, kde a na čí zadání ji pořídil a vystupuje v ní jeden z redaktorů MF DNES. I přesto, že neznáme odpovědi na předešlé otázky, musí mediální společnost Mafra chránit svou integritu, a proto se rozhodla s ním okamžitě rozvázat pracovní poměr, vyjádřila se k nahrávkám Zuzana Kuchtová, personální ředitelka mediální skupiny Mafra​.

Druhá, asi pětiminutová nahrávka se objevila ve středu. Babiš na ní mluví s redaktorem deníku Mladá fronta Dnes, údajně reportérem Markem Přibilem. Muž Babišovi říká, že má materiály o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi z ČSSD. Babiš se ale vyjadřuje proti jejich uveřejnění. „Já bych to teď nedával. Nechal bych si to až na příští rok," říká na nahrávce ministr financí.

Mladá fronta Dnes patří do mediální skupiny Mafra, která patří holdingu Agrofert. Ten Babiš do února vlastnil, než ho kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů.

Babiš s mužem diskutují také o informacích, které se týkají minulosti premiéra Bohuslava Sobotky a obchodních zájmů ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD. Babiš se opět staví proti okamžitému zveřejnění informací o Chovancovi. „Teď je otázka, jestli ty vaše věci, jestli s tím nepočkat až na parlamentní volby," říká Babiš.

Autenticitu nepopřel, nahrávky považuje za špínu

Ministr financí autenticitu nahrávek nepopřel. Odmítl také, že by nějakým způsobem ovlivňoval články v médiích. Záležitost považuje za součást kampaně proti své osobě.

„Ty nahrávky neznám. Můžu jenom říct, že je velice podivné, že někdo sleduje vicepremiéra vlády a údajně nahrává nějaké věci. Považuji to za špínu a za součást kampaně, která na mě probíhá," řekl ve středu Babiš.

„Zneužívají se bezpečnostní složky, existují zakázky, je na mě zadání, ale důkazy o tom nejsou. Nechci spekulovat o tom, že se na tom podílí nějaké útvary nebo instituce, které jsou pod státem," dodal ministr financí v diskuzním pořadu Rozstřel na iDnes.tv.

Kdo nahrávky šíří?

Účet na Twitteru a YouTube Julius Šuman, což je jméno řídícího důstojníka StB agenta Bureše. „Andrej Babiš má na každého složku. My máme složku na Andreje Babiše. Jsme Skupina Juliuse Šumana, která v anonymitě sbírá informace o AB,“ uvádí o sobě twitterový účet.

Babiš podle premiéra Bohuslava Sobotky úkoluje novináře svých médií. „Andrej Babiš opakovaně prohlašoval, že neúkoluje a neřídí novináře ve svých médiích. Dnes se ukázalo, že v této věci opakovaně lhal. Chtěl bych vyzvat občany, ať si tu nahrávku pustí, ať si ji pustí na internetu, ať si na to udělají vlastní názor," řekl ve středu večer Sobotka.

Předseda koaliční strany KDU-ČSL Pavel Bělobrádek pak označil tajné nahrávání za neetické. „Mně přijde velmi nevkusné, když se lidé nahrávají potají. Pokud to nejsou orgány činné v trestním řízení nebo podobné orgány státní bezpečnosti," podotkl v pořadu 90' na ČT24.

„Pokud vím, tak pan Babiš nezpochybnil autenticitu nahrávek. Mě by některé formulace nepřekvapily. Na druhou stranu počkejme, jestli jsou skutečně pravé, abychom tady nehodnotili něco, co může být podvrh," dodal.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme