Babiš nevinný, Středula odstoupil - komu to ve volbách nahraje?

Matěj Skalický mluví s politologem Lukášem Jelínkem

Přehrát

00:00 / 00:00

PŘEPIS ROZHOVORU

9. 1. 2023 | Praha

Andrej Babiš zproštěn obžaloby - zatím tedy nepravomocně. A další událost: Josef Středula odstupuje z boje o Hrad. Dvě velké zprávy posledních hodin. Jak zahýbou náladou voličů v zemi jen pár dní do prezidentských voleb? Odpovídá politolog Lukáš Jelínek.

Editace: Lucie Korcová
Sound design: Damiana Smetanová
Rešerše: Ondřej Franta
Podcast v textu: Tea Veseláková
Hudba: Martin Hůla

Zpravodajský podcast Vinohradská 12 poslouchejte každý všední den od 6.00 na adrese irozhlas.cz/vinohradska12.

Máte nějaký tip? Psát nám můžete na adresu vinohradska12@rozhlas.cz.

Babiš a Nagyová: nevinní. To je rozhodnutí soudce Šotta v kauze dotací pro Čapí hnízdo, zatím nepravomocné. Je to pro vás překvapení?
Až tak velké ne, protože já jsem odhadoval ten výsledek velmi těsný. Celá kauza byla na hraně, protože my víme už i z příkladu jiných podobných kauz, že to, co je neetické nebo nesprávné, ještě nemusí být zároveň protiprávní a takto Babišovu kauzu vyhodnotil soudce Šott. Pravda, zatím jenom nepravomocně, takže Andrej Babiš by ještě neměl podle mě otevírat šampaňské. Ale bylo zřejmé, že tato kauza je velmi citlivá, protože na jedné straně ta snaha vyvést Čapí hnízdo z Agrofertu a prostřednictvím Babišovy rodiny získat dotaci z Evropské unie do značné míry, alespoň z mého pohledu, zaváněla. Na druhou stranu, i jak tvrdila Babišova obhajoba, nic protiprávního se neuskutečnilo, k ničemu protiprávnímu nedošlo a to si myslím, že je ten rozměr kauzy, který jsme od začátku sledovali. Tušili jsme, že něco se děje, jak to nemá být, ale zároveň nevíme, jestli na to lze napasovat ten trestněprávní mustr. Dneska máme alespoň nějaké první výraznější vodítko.

„Mám hlavně radost kvůli mojí rodině, kvůli nejbližším spolupracovníkům, kvůli lidem, kteří mi fandili, a já myslím, že to je dobrá zpráva pro celou Českou republiku, pro všechny občany České republiky, že žijeme v právním státě a že máme nezávislou justici…“

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO (ČT, 9. 1. 2023)

Určitě přibudou politické reakce. Premiér Petr Fiala z ODS už řekl, že respektuje rozhodnutí soudu nebo že je třeba respektovat rozhodnutí nezávislého soudu. My se líčení s Andrejem Babišem budeme detailně věnovat v úterní epizodě, máme na místě reportéry. Ale pojďme teď společně rozebrat události posledních pár hodin čistě z pohledu volebních průzkumů, volebních preferencí, protože dnes, v pondělí, je poslední den před moratoriem, kdy o tom ještě můžeme mluvit před volbami, které začínají v pátek. Jak ten rozsudek může zahýbat preferencemi podle vás?
Podle mě s nimi sice zahýbá, ale ne nějak výrazně, protože Andreje Babiše už všichni dobře známe. Udělali jsme si názor na něj jako na politika, udělali jsme si názor na Čapí hnízdo i na další Babišovy kauzy. Máme tady výraznou část společnosti, která věří Andreji Babišovi každé slovo, a naopak výraznou část společnosti, která by si od něj nevzala suchou kůrku, a na tom se podle mě nic nezmění. Může se hrát pouze prakticky jenom o část nerozhodnutých voličů anebo třeba těch voličů, kteří se můžou cítit být teď trošku osiřelí poté, co prezidentskou kandidaturu stáhl Josef Středula. Když se na to podíváme z hlediska voleb, které může vyhrát, když to přeženu, každý jeden hlas, tak to pochopitelně nějaký vliv na výsledek mít může, ale nečekal bych, že by to nějak zásadně zahýbalo s preferencemi Andreje Babiše v řádu nějakých vyšších procent.

Sociolog Jan Herzmann nám v jedné z posledních epizod říkal, že to propočítával a že případné zproštění může Babišovi přidat až čtyři procentní body. To je tedy podle vás moc?
Možná to můžou být tři nebo čtyři procentní body, to se klidně stát může a můžou to být ty nejcennější body. Na druhou stranu podstatné bude z hlediska prezidentské volby přece jenom pravděpodobně druhé kolo, které se nejspíš, alespoň já to tak usuzuji, konat bude. V tom okamžiku se pochopitelně začnou za finalisty shlukovat neúspěšní kandidáti a výsledky můžou být potom opravdu už hodně různé. Z hlediska prvního kola to může samozřejmě vést k tomu, že Andrej Babiš možná první kolo vyhraje. Domnívám se ale, že víc než prvoinstanční výstup tohoto soudu může s výsledkem Andreje Babiše ve volbách zamávat odstoupení Josefa Středuly z kandidatury, protože tam se budou přerozdělovat voliči. Co se týká názoru na Andreje Babiše a na jeho kauzy, tak tam si myslím, že víceméně karty už jsou ložené a že voličů, které by, ať už pozitivní nebo negativní verdikt soudu ovlivnil, zase nebude tolik.

„Necelý týden před prvním kolem prezidentské volby jsem se rozhodl učinit zásadní krok týkající se mé kandidatury. Nechci, aby prohrála slušnost a korektnost. Vždy mi na prvním místě záleželo na zájmech občanů a republice samotné.“

Josef Středula, předseda ČMKOS (ČT, 8. 1. 2023)

„Josef Středula odstoupil z kandidatury na prezidenta, oznámil to v Superdebatě České televize. Svým příznivcům doporučil volit Danuši Nerudovou.“

(ČT, 9. 1. 2023)

„Já budu dál prosazovat sociální témata, kterým se věnuji. To budou všechno věci, o kterých hovořil i Josef Středula...“

Danuše Nerudová, kandidátka na prezidentku ČR (ČT, 8. 1. 2023)

„Uvedl, že nechce, aby hlasování o nové hlavě státu vyhrál expremiér Andrej Babiš z hnutí ANO, nebo armádní generál ve výslužbě Petr Pavel.“

(ČRo Radiožurnál, 9. 1. 2023)

Josef Středula a jeho odstoupení z voleb prezidenta republiky 2023 - to byla nejvýznamnější událost nedělní Superdebaty České televize. Středula se vzdal kandidatury a na závěr Superdebaty podpořil Danuši Nerudovou. Nicméně mezi komentátory se hned poté začaly šířit zprávy o tom, že to asi nebude úplně tak, že všichni Středulovi podporovatelé teď přejdou k Danuši Nerudové, ale že se spíš překrývají s potenciálním elektorátem Andreje Babiše. Cítíte to podobně?
Já to cítím velmi podobně, protože na jedné straně rozumím postoji Josefa Středuly, který byl ve své kampani obklopen především mladými sympatizanty levice, a protože Danuše Nerudová je také kandidátka, která se snaží oslovovat především mladší elektorát, tak z tohoto hlediska jeho doporučení dává jistou logiku. Stejně tak víme, že se i v předchozích týdnech Josef Středula vymezoval jak vůči Andreji Babišovi, tak vůči Petru Pavlovi a akcentoval například jejich komunistickou minulost, takže z tohoto hlediska doporučení Josefa Středuly jistý smysl dává. Na druhou stranu se ale voličské jádro Josefa Středuly rekrutuje především z voličů, kteří jsou starší, jsou v horší ekonomické situace, jsou spíše naladěni proti vládě i prezidentským kandidátům, které vládní koalice podporuje, a proto si myslím, že na jeho doporučení až tak příliš nedají. Sociologové na to mají i data, že překryv elektorátu Josefa Středuly je mnohem výraznější s elektorátem Andreje Babiše než Danuše Nerudové. Proto jedna věc je vůle a hlasování samotného kandidáta a druhá věc je, jak se k němu postaví ti, kteří jej doposud podporovali. Myslím si, že bude velmi silně cítit, že ta část populace, která se považuje za levicovou, autenticky levicovou, nejenom naskakující na některé populistické slogany některých populistických kandidátů, se může cítit být opuštěná, že nebude mít v prvním kole nebo vůbec v této prezidentské volbě svého kandidáta. Jak bude reagovat, jak rozloží své sympatie, to je podle mě v tuto chvíli ve hvězdách.

Ale taky to znamená, že tato skupina voličů nemusí jít vůbec k volbám.
Já už jsem takové hlasy zaznamenal, což není příliš šťastné. Myslím si, že prakticky za všech okolností je dobré k volbám jít a buďto si někoho vybrat, nebo vhodit prázdný hlasovací lístek, prostě ukázat zájem o veřejné dění. Ale na druhou stranu je to opravdu tak. V tuto chvíli levice nemá žádného svého vlastního kandidáta v prezidentských volbách a levicoví voliči můžou buďto volit menší zlo, nebo k volbám nepřijít. Jak zareagují, v tuto chvíli odhadnout nedokážu.

Je trošku i paradoxní, že pan Středula už dříve říkal, že ze své kandidatury odstoupit nechce, protože by z toho mohl těžit právě Andrej Babiš...
Je to pro mě trošku záhada, protože já jsem samozřejmě také zaznamenal jeho vyjádření, že kdyby odstoupil, tak že to posílí leda Andreje Babiše. Toto sám v minulosti Josef Středula říkal.

„Nikdy jsem neuvažoval o tom, že bych odstoupil, a ten důvod je poměrně jednoduchý: protože máme podobné voliče s Andrejem Babišem, a pokud bych to udělal, tak bych mu umetl cestičku k prezidentskému úřadu. A to rozhodně neudělám a nevidím pro to důvod.“

Josef Středula, předseda ČMKOS (Hyde Park ČT, 15. 12. 2022)

Ale možná, že má nějaká jiná, nová data, čísla, možná už jeho kampaň také ztratila dech, třeba už také mohl bojovat i s financemi, těžko říct. Může tam být i nějaká jeho zákulisní dohoda s Danuší Nerudovou a jeho týmem, to se také velmi těžko z mého pohledu odhaduje. Ale to, že dochází k překryvu elektorátu jeho s elektorátem Andreje Babiše, s tím podle mě Josef Středula počítat musel. Myslím si, že není asi úplně spravedlivé ho podezřívat z toho, že by hrál nějakou dvojí hru a že by ve skutečnosti čekal, že se jeho hlasy přelijí Andreji Babišovi, protože víme, že i v minulosti se k Andreji Babišovi stavěl velmi kriticky a dokonce i v rámci kampaně sliboval, že se ještě Andrej Babiš bude divit, co všechno od něj uslyší. Nakonec se spíš divíme my, ale nemyslím si, že by to bylo dáno tím, že by snad chtěl nějak skrytě Babišovi pomáhat. To si myslím, že se asi od odborového předáka na straně jedné a jednoho z největších českých byznysmenů na straně druhé moc očekávat nedá.

Nemohla za tím být i nějaká větší hra? Často se mluví o tom, že Andrej Babiš, i když nevyhraje, tak to pro něj může být kampaň na další parlamentní volby. To samé se říká u Marka Hilšera v případě toho, že by si mohl zajistit opět křeslo v Senátu do budoucna. Nepřemýšlí pan Středula tak, že toto velké gesto, a musíme říct, že to je velké gesto necelý týden před prvním kolem voleb, mu třeba do budoucna může zajistit lepší pozici v dalších prezidentských volbách anebo ještě dříve nějaký vyšší post v ČSSD, případně ho posílit ve volbě do Senátu, pokud by kandidoval?
Když pominu konkrétní situaci, o které se bavíme, tak já bych byl velmi potěšen, kdyby čeští politici začali uvažovat ve vzdálenějším horizontu a uměli vidět i za roh. I když nevím, jestli rozhodování Josefa Středuly je zrovna ten případ, ale jistou logiku by to dávalo, zvlášť když si poskládáme i tu mozaiku, že ještě v sobotu navštívil sjezd sociální demokracie, že je na levici velká poptávka, aby on byl aktérem jakési levicové integrace nebo resuscitace české levice. Hovoří se o tom, že by bylo dobré, kdyby třeba vedl levicovou kandidátku do příštích sněmovních voleb a v takové situaci by asi pro něj bylo výhodnější, kdyby Andrej Babiš seděl na Pražském hradě, než aby byl jeho soupeřem v boji o Strakovu akademii. Samozřejmě, že taková úvaha se také nabízí, ale přece jenom je dost riskantní a je tam celá řada otazníků a zádrhelů. Už jenom to, že hnutí ANO se v posledních měsících a letech snaží prezentovat jako hnutí, které se nespoléhá jenom na jednoho jediného člověka. Ostatně Andreje Babiše vidět v Poslanecké sněmovně, kam jako poslanec patří, to je malý zázrak. Všechno ostatní už přehrává na Alenu Schillerovou nebo Karla Havlíčka a snaží se ukazovat, že hnutí ANO má více osobností, které jsou schopny ho zastoupit i v tom souboji o exekutivní pozice. Takže ani to, kdyby se Andrej Babiš ocitl na Pražském hradě a nevedl kandidátku ANO do příštích voleb, by ještě zdaleka neznamenalo, že hnutí ANO nemůže vyhrát. Ale pochopitelně, že pokud Josef Středula uvažuje o své další politické kariéře a předsedou odborů asi nemůže být donekonečna, už dnes výrazně přesluhuje v porovnání se svými předchůdci, tak jestli myslí na svoji politickou kariéru, tak si patrně vyhodnotil, že je pro něj výhodnější, když nebude neúspěšným prezidentským kandidátem, když bude spíš tím konstruktivním kandidátem, který udělá nějaké hezké gesto a zároveň tím možná třeba také pomůže vyřadit Andreje Babiše z kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny.

Uvidíme, kdo ta procenta Josefa Středuly nakonec dostane. Pojďme využít poslední šance a zmiňme, že na prvních místech podle posledních průzkumů jsou Petr Pavel a Andrej Babiš. V tuto chvíli to tedy vypadá, že by druhé kolo bylo bez Danuše Nerudové. Co se týče šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, když vezmeme v potaz události posledních hodin, a teď nemyslím jenom pondělní soud, ale i odstoupení Josefa Středuly v neděli, tak tím Babiš může asi jen nabírat, ne? 
Andrej Babiš samozřejmě nabírat může. Podle mě může nabírat hlasy po Josefu Středulovi i hlasy nerozhodnutých voličů a je samozřejmě také otázka, kam se vydají voliči dalších kandidátů, kteří nemají příliš velkou šanci na zvolení. Na jedné straně to nedělní gesto Josefa Středuly mohlo velmi pozitivně povzbudit potenciální možné vlažné voliče, třeba Danuše Nerudové, protože když někdo začíná získávat ještě před volbami podporu svých protikandidátů, tak tím je na něj upřena do jisté míry pozornost. Na druhou stranu Andrej Babiš tuto pomyslnou bitvu podle mě vyrovnal právě pondělním verdiktem Městského soudu v Praze, kdy se alespoň na čas zbavil té zátěže, kterou vláčel na svých zádech. Takže ono se skutečně může hrát o nějaké tři, čtyři, pět, sedm procent voličů, ať už z elektorátu Josefa Středuly, dalších kandidátů nebo toho rezervoáru nerozhodnutých, ale my do poslední chvíle nebudeme vědět, kam se tito voliči vrtnou. Já mám takový odhad, že první kolo Andrej Babiš asi bude mít jisté. Je velká otázka, kdo se postaví proti němu, jestli paní Nerudová, nebo pan Pavel, ale v těch zbývajících čtrnácti dnech před kolem druhým se ty poměry můžou vyvíjet ještě poměrně dramaticky. Vůbec bych ani nedal na ty odhady, kdo by koho mohl ve druhém kole porazit, protože voliči v přímé volbě se často umí chovat i velmi překvapivě a nevyzpytatelně, proto já beru s rezervou prakticky všechny průzkumy veřejného mínění před touto volbou. Bude hodně záležet na tom, jak se jednotliví kandidáti s tou svojí rolí před druhým kolem vypořádají. Jestli můžu říct poznámku k dosavadním debatám, které jsme s kandidáty sledovali, mám pocit, že i favorité v nich podávali poměrně dost slabé výkony. Andrej Babiš se jich zatím ani neúčastnil, takže je velká otázka, jestli se na tom něco v příštích dnech změní.

Když jste říkal, že Andrej Babiš má podle vás první kolo jisté, byl to přeřek? Myslel jste druhé, anebo to znamenalo, že vyhraje první kolo?
Myslím si, že má velkou šanci vyhrát první kolo a postoupit do kola druhého. Kdo v tom druhém kole bude proti němu... Tam si myslím, že v tuto chvíli možná do té hry chtěl vstoupit Josef Středula s tím svým doporučením, ale nemusí to úplně padnout na úrodnou půdu, protože my sledujeme v případě pana Pavla a paní Nerudová odlišné strategie. Zatímco pan Pavel se snaží spíše být zdrženlivý a působit co nejúmírněněji, nejkonsensuálněji, tak paní Nerudová je ofenzivní, potřebuje v tuto chvíli vyžehlit problémy, o kterých se hovoří v souvislosti s Mendelovou univerzitou, a proto je asi trochu živější kandidátka. Ale já nedokážu v tuto chvíli ani odhadnout, která z těchto dvou strategií má větší šanci na úspěch.

Ještě jeden rozměr a zajímavost, která vyplývá z jednoho z posledních průzkumů Data Collectu a Kantaru a která mě napadá: kdyby volby byly v týdnu končícím 5. ledna, tak by sedm procent získal Jaroslav Bašta, kandidát SPD. Tam se rozehrála taky taková zajímavá hra, kdy šéf SPD Tomio Okamura, tuším, na Primě vyzval Andreje Babiše k odstoupení a podpoře Jaroslava Bašty. Může i toto mít nějaké dopady na voliče, kteří třeba zvažovali Andreje Babiše, že by se přiklonili a že se teď už přiklání k Jaroslavu Baštovi? Může je Andrej Babiš tím, že dnes byl zproštěn obžaloby, nějakým způsobem získat zpět, pokud přešli k Baštovi?
Uhodil jste hřebíček na hlavičku, protože já si myslím, že zatímco od Josefa Středuly může Andrej Babiš nějaké hlasy získat a nějaké hlasy mu může získat i verdikt pražského městského soudu, paradoxně, tak si myslím, že hlasy Jaroslava Bašty, které v současnosti, alespoň podle některých průzkumů, ale my jim můžeme věřit a nemusíme, stejně tak jako nejrůznějším hlasovacím anketám a podobně, tak ty hlasy, které Jaroslavu Baštovi přibývají, naopak můžou Andreje Babiše ohrozit. Nemyslím si, že by se na rozložení hlasů nějak výrazněji podepsal verdikt nad Čapím hnízdem, spíš je zajímavé sledovat to, že Jaroslav Bašta se snaží prezentovat jako ten jediný antisystémový kandidát, který klidně bude porušovat i Ústavu, ale bude rozehrávat ostrý konflikt s vládou. Nic podobného zatím Andrej Babiš ve své kampani neslibuje, protože on ví, že musí být mnohem zdrženlivější. Takže říká: vládu bych neodvolával, ale šel bych jí po krku. Nebo on použil jiný výraz, ale zhruba srovnatelný, že by jí byl stále v patách. Stejně tak si myslím, že i změna postoje poslanců hnutí ANO, kteří už jsou v tuto chvíli prý možná ochotni i hlasovat znovu o nedůvěře Fialově vládě, ačkoliv to ještě před několika týdny odmítali, protože se jedná o iniciativu SPD, která nemá moc velkou šanci na úspěch, tak je prostě vidět, že jak Andrej Babiš, tak hnutí ANO si uvědomují, že SPD a Jaroslav Bašta mnohem intenzivněji oslovují radikálně naladěné protivládní voliče. Proto si myslím, že Jaroslav Bašta může být tím, kdo nakonec ten podle mě velmi dobrý výsledek Andreje Babiše v prvním volebním kole oslabí, ale jestli ho oslabí natolik, aby první kolo nevyhrál, nebo aby se do druhého nedostal, to říct nedokážu. Jisté jenom je, že zatímco zpočátku Jaroslav Bašta i díky své kampani a své osobnosti působil jako s prominutím šedá myš, tak ty hlasy nebo podpora radikálně naladěných voličů mu asi hrají mnohem více do karet než Andreji Babišovi.

Ještě malá poznámka k tomu, co říká Jaroslav Bašta a co naopak Andrej Babiš neříká. Andrej Babiš si možná velmi dobře uvědomuje, že vláda prostě odvolat nejde, že by to byl protiústavní krok, a to, co Jaroslav Bašta říká, prostě není pravda. Takto to v Ústavě napsané není, že by prezident prezident mohl odvolávat vládu.

Matěj Skalický

Související témata: podcast, Vinohradská 12, Prezidentské volby 2023, Lukáš Jelínek, Josef Středula, Andrej Babiš