Podezřelý půlmilion Vojtěcha Filipa. Reportéři iROZHLAS.cz popisují kauzu kolem předsedy KSČM

Lenka Kabrhelová mluví s reportéry iROZHLAS.cz Kristýnou Guryčovou a Martinem Štorkánem

Přehrát

00:00 / 00:00

PŘEPIS ROZHOVORU

19. 8. 2021 | Praha

Předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip má vysvětlit finančnímu úřadu podezřelý půl milion korun. Podnět k tomu dala Národní centrála proti organizovanému zločinu, jejíž detektivové jsou přesvědčeni, že šéf komunistů nemá své příjmy v pořádku. Vyzvali proto finanční správu, aby Filipovi doměřila daň z 500 tisíc korun, které se podle svědectví objevily v jeho poslanecké kanceláři. Proč policie považuje částku za podezřelou? Jak vše vysvětluje sám Vojtěch Filip? A jak příběh souvisí s kauzami podnikatele ve zdravotnictví stíhaného za údajnou manipulaci nemocničních zakázek?

Hudba: Martin Hůla
Editace, rešerše, sound design: Barbora Sochorová, Martin Melichar, David Kaiser

Zpravodajský podcast Vinohradská 12 sledujte každý všední den od 6.00 na adrese irozhlas.cz/vinohradska12.

Máte nějaký tip? Psát nám můžete na adresu vinohradska12@rozhlas.cz.

Součástí jakého příběhu se stal předseda KSČM, místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip?
Martin Štorkán: Ten příběh začíná na českobudějovickém finančním úřadu. Minulý týden tam dorazilo takové neobvyklé udání, kde Národní centrála proti organizovanému zločinu žádá, aby Filipovi úředníci doměřili daň. On totiž podle policejního podání zatajil v příjmech pět set tisíc korun. Kriminalisté měli nejdříve za to, že ta půlmilionová částka, kterou měl pan Filip dostat od stíhaného podnikatele Tomáše Horáčka, byl úplatek. Filipa tak prověřovali kvůli nepřímému úplatkářství. A zjistili, že k předání částky skutečně došlo. Mají k tomu několik svědectví, a dokonce důkaz, který získali z Horáčkova zabaveného telefonu. Ve věci kromě pana Horáčka a pana Filipa figuruje i Filipův tehdejší asistent Lukáš Gibiec, který měl mezi oběma muži sloužit jako jakýsi prostředník. Policisté ale nakonec ani jednoho z nich neobvinili. Proč to tak bylo, asi nemůžeme s jistotou tvrdit. Podle dozorujícího státního zástupce Zdeňka Matuly, teď ho budu citovat, „nebyly naplněny znaky ani skutkové podstaty přečinu nepřímého úplatkářství“.

O co v celé kauze jde, čeho se má týkat a jakou konkrétní roli v ní měl sehrát Vojtěch Filip? Co se vám v iRozhlasu povedlo zjistit?
Kristýna Guryčová: Celý ten příběh se měl odehrát na jaře roku 2018. Nám se s pomocí policejního protokolu podařilo zrekonstruovat, že k tomu klíčovému setkání Filipa s Horáčkem mělo dojít přesně 17. dubna v Poslanecké sněmovně. Horáček detektivům řekl, že peníze předal v papírové tašce, kde byla i lahev alkoholu. A to vše přímo na recepci Sněmovny. Tašku si tam měl převzít právě Filipův tehdejší asistent a mediální poradce Lukáš Gibiec a pak společně tedy s Horáčkem měl pokračovat do Filipovy kanceláře. A tam, tedy podle Horáčka, měl Gibiec položit tu tašku s penězi a s lahví alkoholu na malý stoleček. A to se slovy: Zde je první podpora od Tomáše. A Vojtěch Filip na to mělo podle Horáčka pokývnout a poděkovat. Sám Filip ale tvrdí, když jsme s ním o tom mluvili, že k ničemu takovému nedošlo, že si žádné peníze od Horáčka nevzal a že má čisté svědomí. Toto se mělo odehrát jen pár týdnů před poslaneckým výjezdem zemědělského výboru do Kazachstánu, který Filip právě z pozice místopředsedy dolní komory vedl, a Horáček se cesty v rámci právě podnikatelské delegace také účastnil. My jsme přitom o tom, že se Horáček u Vojtěcha snažil lobbovat za svoje podnikatelské aktivity v Kazachstánu, psali už v červenci 2018. Vojtěch Filip nám tehdy tvrdil, že Horáčka odmítl s tím, že „aktivity Sněmovny v těchto zemích jsou zaměřeny jinak, to znamená především na zemědělství“. No a teď se ukázalo, že Horáček, který podniká ve zdravotnictví, Filipa do Kazachstánu skutečně doprovázel. Filip nám to vysvětloval tak, že nemá vliv na to, kdo bude členem té podnikatelské delegace, kterou organizují běžně profesní komory a svazy. Ale stejně je to zvláštní náhoda, protože cesta se odehrála pouze pár týdnů po té klíčové schůzce, kterou zmiňují policisté. Navíc šlo primárně o výjezd zemědělského výboru, který měl program zaměřený skutečně na zemědělské aktivity v regionu.

„Setkali jsme se v Astaně s podstatě se zástupci jejich zemědělského výboru, jejich parlamentu. “

Jana Krutáková (poslankyně (STAN))

Tak nám to popsala třeba poslankyně STAN Jana Krutáková nebo poslanec SPD Zdeněk Podal, kteří se tedy cesty účastnili.

„Pak jsme spíš navštěvovali zemědělské podniky, ovocné sady, vinařství. “

Jana Krutáková (poslankyně (STAN))

„Když jsem viděl ty překrásný vinice na hranicích pod tím Altajem, když jsem viděl ty sady třešní, třeba oni měli zájem o švestky, český švestky, jako stromky, že jo. “

Zdeněk Podal (poslanec (SPD))

Ta podnikatelská delegace měla jiný program. Podle Filipa se navštěvovaly nemocnice kvůli projektu onkologického centra. Horáček navíc policistům řekl, že program cesty byl na základě Filipova pokynu z velké části pozměněn, aby se právě mohly navštívit nemocnice a ministerstvo zdravotnictví. Tomáš Horáček ale v Kazachstánu nakonec žádný obchod neuzavřel. S panem Filipem se pak měl setkat ještě na konci června, konkrétně 27. června 2018. Tam měli řešit další zásadní problém, totiž jak přimět hnutí ANO, aby dosadilo nebo aby akceptovalo tehdejší šéfku nemocnice na Bulovce Andreu Vrbovskou ve vedení ministerstva zdravotnictví.

„Soud poslal do vazby bývalou ředitelku Nemocnice Na Bulovce a podnikatele Tomáše Horáčka. Čelí obvinění z manipulace s veřejnými zakázkami. Kromě těchto dvou stíhá policie na svobodě dalších sedm lidí a dvě firmy. (ČRo Plus, 30. 6. 2018) “

„Mezi pěticí obviněných v kauze údajné korupce a zmanipulovaných zakázek ve zdravotnictví jsou ředitel pražské Nemocnice Na Františku Robert Zelenák a podnikatel Tomáš Horáček. Serveru iRozhlas to potvrdil advokát, který Horáčka zastupuje. Severočeský podnikatel je podle vyšetřovatelů hlavní postavou celé kauzy. (Radiožurnál, 30. 6. 2018) “

O den později byl ale Tomáš Horáček zatčen, stejně jako Andrea Vrbovská, takže z toho plánu sešlo.

„Pražská nemocnice Na Bulovce nakoupila v letech 2016–2017 bez soutěže léky skoro za 800 milionů korun. Vyplývá to z kontroly ministerstva zdravotnictví. Nemocnice taky podle prověrky pochybila při nákupu ortopedických implantátů za 14 milionů korun od společnosti Germeditec. Kontroloři upozornili taky na nehospodárné zakázky pro společnost První chráněná dílna vazebně stíhaného podnikatele Tomáše Horáčka. (Radiožurnál, 22. 10. 2018) “

A to byl zřejmě i důvod, proč policie nakonec došla k závěru, že ta půlmilionová částka pro Filipa nebyla úplatkem. Horáček se pak ještě z vazby domáhal vrácení peněz, a za Gibiecem dokonce poslal svou advokátku.

My jsme zmiňovali, že policie vychází z toho, že ty peníze ve sněmovně byly předány. Místopředseda sněmovny Vojtěch Filip to odmítá. O co se policie opírá, když si je jista, že skutečně transakce té částky částka ve Sněmovně proběhla?
KG: Z informací, které se nám podařilo sesbírat, je jasné, že policisté o předání peněz vůbec nepochybují. Protože v dopise, který poslali finanční správě a do něhož jsme měli možnost nahlédnout, napsali, že získali svědectví hned tří lidí a mají i důkazy, které získali z mobilního telefonu Tomáše Horáčka, který mu zabavili. Tudíž mají i nějaké nějakou komunikaci ohledně této částky. Nám se podařilo k tomu nabrat desetiminutový rozhovor s Vojtěchem Filipem. Bohužel nesouhlasil s tím, aby se zvuk objevil vysílání, tudíž se pokusím to alespoň přeříkat. On nám opakovaně uváděl, že se nic takového nestalo, že Horáčkovi nic nesliboval, že od něj žádné peníze nevzal. Současně ale připustil, že se ho policisté na tu částku ve výši půl milionu vyptávali, že kvůli tomu byl dokonce podat vysvětlení. O tom, že by policisté měli k dispozici výpovědi těch tří klíčových svědků, ale nevěděl.

Ještě jsme nevysvětlili jednu věc. Zatímco známe místopředsedu sněmovny Vojtěcha Filipa, tak možná všichni neznají podnikatele Tomáše Horáčka. Kdo to je a co všechno má za sebou?
: Podnikatel nebo lobbista Tomáš Horáček má za sebou řadu kauz. Podle policistů měl spolu s dalšími lidmi ovlivňovat přidělování zakázek v nemocnicích a žádat za to úplatky.

„Policie vyšetřuje po včerejších raziích taky zakázky pro domovy důchodců a sociální centra pod správou Prahy a Středočeského kraje. Server iRozhlas zjistil, že hlavní postavou v kauze údajné korupce a manipulace se zakázkami ve zdravotnictví je podle vyšetřovatelů severočeský podnikatel Tomáš Horáček, známý jako velrybář. (ČRo Plus, 29. 6. 2018) “

„Středočeský kraj prověří čtyřmilionovou zakázku domova seniorů v Benešově. Zařízení nakoupilo přístroje, kterými pacienti přivolávají sestru, od jedné z firem napojených na podnikatele Tomáše Horáčka. (ČRo Region, 12. 7. 2018) “

„Mladá fronta dnes se věnuje problematické zakázce na odvoz kamene, kterou vysoutěžila chráněná dílna. Podnikatelský subjekt První chráněná si ale najme tu samou přepravní firmu, která kamenec ze Stráže Pod Ralskem odvážela doteď. Chráněná dílna ale zakázku vysoutěžila s 15% zvýhodněním oproti ostatním. (ČRo Plus, 24. 5. 2016) “

„Podnikatel Tomáš Horáček, obviněný konkrétně v kauze kolem nemocničních zakázek, na policii přiznal, že uplácel zhruba 2,5 miliony korun exposlance ODS Marka Šnajdra. Zároveň prý předal celkem dva miliony tehdejšímu druhému muži VZP Petru Hoňkovi. (Radiožurnál, 18. 6. 2019) “

„Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za hnutí ANO čelí podezření, že v minulosti využíval k zákulisním hrám služby obviněného lobbisty Tomáše Horáčka. Vojtěch byl tehdy tajemníkem na ministerstvu financí, které vedl šéf hnutí ANO Andrej Babiš. (ČRo Plus, 24. 6. 2019) “

Detektivové ho začali stíhat v červnu 2018 a v jeho kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb, zmanipulovaný měl být i tendr na úklid ve Fakultní nemocnici Bulovka a čtyřicetimilionová zakázka ministerstva vnitra na simulaci zásahů u leteckých nehod. Z toho projektu měly být podle Horáčkovy výpovědi vyváděny peníze skrz položky na mzdy. V jeho kauze je podle státního zástupce Zdeňka Matuly obviněno šest právnických a 14 fyzických osob.

A víme něco více o tom, jaké vztahy ho pojí právě s Vojtěchem Filipem, předsedou KSČM?
: Na přelomu let 2017 a 2018 šéf KSČM Vojtěch Filip napsal tři dopisy řediteli Finančního úřadu Ústeckého kraje Janu Havlíčkovi, kde se přimlouval za Horáčkův nejvýnosnější byznys, firmu První chráněná dílna. Osobně se ti dva měli setkat hned několikrát. Filip před třemi lety pro iROZHLAS řekl, že měl s podnikatelem dvě oficiální schůzky u něj v kanceláři, ale Horáček ve své výpovědi uvedl, že těch osobních setkání bylo údajně více. Poslední podle něj proběhlo 27. června 2018, den před tím, než Tomáše Horáčka zadrželi policisté.

A proč se spolu tedy scházeli? Co spolu řešili?
: Horáček podle své výpovědi chtěl po Filipovi dvě věci. Vedle zmíněné pomoci s byznysem v Kazachstánu žádal dosazení jeho spolupracovnice Andrey Vrbovské na ministerstvo zdravotnictví.

Takže de facto přiznal, že po politikovi chtěl skutečně nějakou službu?
Ano, přiznal, a dokonce pro iRozhlas telefonicky potvrdil, že výpověď, kterou uvedl pro policisty, se zakládá na pravdě, že takto se to skutečně podle něj odehrálo. A když se vrátím k Andree Vrbovské, která tehdy působila jako ředitelka Nemocnice na Bulovce, tak tu chtěl pan Horáček přes pana Filipa dosadit na ministerstvo zdravotnictví, konkrétně do pozice politické náměstkyně. Tomu Vojtěch Filip na té zmíněné poslední schůzce slíbil, jediný problém, který řešili, bylo, jak přesvědčit vládní hnutí ANO, aby paní Vrbovskou v té pozici akceptovalo. Nakonec ale pan Filip závazek splnit nedokázal. Tomáš Horáček tak chtěl ještě z vazby svůj půl milion zpět, dokonce se kvůli tomu setkal několikrát se zmíněným prostředníkem Lukášem Gibiecem. Ten s ním ale po čase přestal komunikovat.

To jsme tedy slyšeli ty události z perspektivy podnikatele Tomáše Horáčka tak, jak je zaprotokolovala policie při jeho výpovědi. Kristýno, ty jsi zmiňovala, že jsi mluvila s Vojtěchem Filipem. Jak ty události líčí on?
KG: Vojtěch Filip během toho telefonického rozhovoru odpovídal velmi stručně, tudíž nám vlastně nějaké košaté vysvětlení, jak se všechno seběhlo z jeho pohledu, úplně nenabídl. On přiznal, že se s Horáčkem několikrát setkal, ale že mu nic nesliboval. Já jsem se ho konkrétně ptala, jestli mu třeba pomáhal s kontakty v Kazachstánu. To ovšem také odmítl. Říkal, že jeho úkolem bylo scházet se především se zástupci tamních úřadů a byznysů a prezentovat tam možnosti české ekonomiky. Říkal, že v Kazachstánu strávil tři dny. Pak odletěl domů. Když jsme se ho ptali, proč se věnovali zdravotnictví, když to byla primárně cesta zemědělského výboru, jehož mimochodem ani není členem, tak říkal, že tam chtěl dořešit starší záležitost z roku 2014, kdy tam byl se zdravotnickým výborem a řešil se projekt kardiocentra. A také závěrem nadhodil, že celá kauza může být pouze předvolební útok na jeho osobu.

Martin zmiňoval moment, kdy se Vojtěch Filip zasazoval za zájmy podnikatele Horáčka už v minulosti, nejen během té návštěvy Kazachstánu. Kristýno, mluvila jsi s ním o tom, proč, respektive vysvětlil, proč se těch činností pana Horáčka zastával?
KG: Pan Filip během telefonického rozhovoru zcela nesouhlasil s tím, že by jakýmkoliv způsobem za ten Horáčkův byznys v Kazachstánu lobboval. Už dříve ale se ukázalo, že za podnikání Tomáše Horáčka se přimlouval třeba u Finančního úřadu v Ústeckém kraji, kam poslal hned tři dopisy, v nichž ostře kritizoval kontroly státních úředníků, které v případě té Horáčkovy První chráněné dílny upozornili na možné zneužívání evropských dotací. Na základě zjištění kontrolorů měla dílna tehdy pozastavený majetek v hodnotě 21 milionů korun. Filip ten postup úřadu ve svých dopisech označoval za šikanózní, diskriminační, účelový, nezákonný, a to tedy s jediným cílem poškodit dobré jméno Horáčkova podniku. Vojtěch Filip to tehdy vysvětloval tím, že se pouze ptal, pouze interpeloval, že to nebylo lobbování, že pouze využil svého práva a řekl pravdu ve věcech, které se tam odehrávaly.

„Pro mě chráněná dílna, tedy firma, která zaměstnává tělesně postižené, je firmou, které se má minimálně zastat tím, že se zeptám, jaká pravidla byla uplatněna. Od toho jsem poslanec a ve svém obvodu se zastanu každého. (ČRo Plus, 12. 4. 2019) “

Jenže pak se ještě ukázalo, že Filip ty dopisy vlastně ani nepsal, že je psala jeho jménem advokátka právě stíhaného lobbisty Nina Rydlová, jež texty poté zasílala Filipovu asistentovi Gibiecovi, který je předával politikovi k podpisu. A Filip se opět bránil tím, že se s těmi dopisy ztotožnil, že v tom nevidí nic špatného, že je jasné, že za poslance ty dopisy někdo píše, že od toho asistenta má a že jemu je vlastně jedno, jak ten asistent ten dopis obstará. On se s tím podle svých slov prostě ztotožnil, tudíž v tom problém neviděl. Později se pak v podobném duchu přimlouval za Tomáše Horáčka ještě u České správy sociálního zabezpečení. Takže vztah nebo historie s panem Horáčkem je už v případě Vojtěcha Filipa poměrně zmapovaná.

Vyšetřovatelé tedy původně chtěli kvalifikovat předání toho půl milionu jako úplatek, a proto i podnikatele Horáčka, předsedu KSČM Filipa a jeho poradce Gibiece prověřovali pro podezření z přečinu nepřímého úplatkářství. Víme, proč nakonec trojici neobvinili, proč v této lince nepokračovali?
KG: To asi nelze úplně s jistotou říct, protože Zdeněk Matula, státní zástupce Vrchního státního zastupitelství, který měl ten případ starosti, nám pouze sdělil, že nebyly naplněny znaky ani skutkové podstaty přečinu nepřímého úplatkářství. Konkrétnější být nechtěl, ale vzhledem k tomu, že Tomáš Horáček v Kazachstánu žádný byznys neuzavřel a plán na dosazení paní Vrbovské na ministerstvo zdravotnictví také nevyšel, se asi lze domnívat, že se policii nepodařilo prokázat, že Vojtěch Filip za tu obdrženou částku skutečně něco vykonal, že někoho ovlivnil v Horáčkův prospěch, a tudíž tam asi nebyla protislužba, kterou definice korupce vyžaduje. My jsme se na to ptali i advokáta a bývalého státního zástupce Jana Vučky a podle něj nejde zase o nic tak neobvyklého, že se může snadno stát, že policie sice zdokumentuje, že došlo k předávce peněz, ale už není schopna spolehlivě prokázat, za co přesně to bylo.

„V takovém případě není možné stíhat to jako úplatkářství, ať už přímé, nebo nepřímé, ale znamená to, že člověku vznikl nějaký příjem. Jde-li o 500 tisíc korun krát 15 % sazby daně z příjmu, znamená to, že mohlo dojít ke zkrácení daně o 75 tisíc korun. “

Jan Vučka (bývalý státní zástupce)

Policisté v tom dopise pro finanční správu zmiňují, že se zabývali i variantou, zda se Filip nedopustil třeba trestného činu krácení daně. Ale pak i tady narazili, protože aby ho mohli z tohoto trestného činu obvinit, musel by tu daň zkrátit ve větším rozsahu, což znamená o více než 100 000 korun. A letos se měnila legislativa, minimální hranice se z 50 000 zvedla na 100 000. Pan Filip by měl podle platné sazby tu daň krátit pouze o 75 000 korun, když dopočítáme patnáctiprocentní daň z toho půl milionu.

Takže trestného činu krácení daně se Vojtěch Filip také nedopustil?
: Nedopustil. Policisté ale případ odevzdali alespoň do rukou zmíněného Finančního úřadu v Českých Budějovicích. Ten měl podle specialisty na daňové právo Ondřeje Lichnovského Vojtěcha Filipa nejdříve vyzvat k podání dodatečného daňového přiznání. Teď ho budu citovat: „Pokud má Finanční úřad relevantní indicie, že je daňová povinnost nesprávně, je to podle Nejvyššího správního soudu jeho povinnost.

„To znamená, že finanční správa by měla říct: „Máme tyto indicie, že jste někde získal půl milionu z tohoto zdroje, a teď sám zvažte, zda chcete sám podat další daňové přiznání. V takovém případě doměříme daňovou povinnost dle tohoto přiznání, budou s tím spojeny i úroky z prodlení. “

Ondřej Lichnovský (advokát a odborník na daňové právo)

V případě, že politik odmítne, měla by následovat daňová kontrola, během níž mu může být stanoveno vedle doplatků na dani a úroku z prodlení také nějaké penále.

Tím jsme zpět v úvodu u té žádosti, která přistála na stole Finančního úřadu v Českých Budějovicích. Kristýno, zmiňovala jsi, že vám Vojtěch Filip řekl, že ten krok policie, to, že tu žádost vůbec poslala a ten popud k finančnímu úřadu, že to vnímá jako pokus o diskreditaci před podzimními parlamentními volbami. Existuje pro takové tvrzení nějaký důkaz, nějaká reálná opora?
KG: To byla odpověď, kterou jsme trochu čekali vzhledem k tomu, že do voleb zbývají dva měsíce, ale na žádném z těch sesbíraných podkladů se to nepotvrdilo. A je to i věc, kterou politici, nejen pan Filip, před volbami prostě říkají. Policie ten případ uzavřela také minulý týden, kdy celou věc předala finanční správě. Tudíž je to skutečně záležitost, která se aktuálně děje, je to aktuální případ. Na druhou stranu, pokud pan Filip čelí podezření, že nemá pořádku své příjmy, je to skutečně věc, kterou by voliči měli vědět. Navíc máme indicie, že nemusel být jediný z komunistů, kdo se s Tomášem Horáčkem stýkal. Tudíž je to věc, která se bude asi ještě vyvíjet.

Lenka Kabrhelová, Barbora Sochorová a Martin Melichar

Související témata: podcast, Vinohradská 12, Vojtěch Filip, Tomáš Horáček, Lukáš Gibiec, KSČM, NCOZ, finanční správa