Podezřelou manipulaci s dokumentací k bazénu v Liberci znalci nezjistili. Posudek si objednal magistrát
Žádnou podezřelou manipulaci s projektovou dokumentací k téměř miliardové rekonstrukci městského bazénu v Liberci znalci ze stavební fakulty pražského ČVUT neodhalili. Město si ji u nich nechalo prověřit v souvislosti s vyšetřováním korupční kauzy, která se dotýká zakázek radnice. Ve středu o tom informoval primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).
Zároveň ale znalci město upozornili, že dokumentace obsahuje rizikové položky, u nichž hrozí vícepráce.
„Jsem rád, že nás posudek zároveň upozorňuje zhruba na stovku různých, větších i menších, rizik kvality projektové dokumentace. Takže budu chtít vytvořit při realizaci stavby supervizorský tým, který bude postupně tyto různé vady, chyby napravovat,“ dodal primátor.
Liberecká koalice bude pokračovat bez ODS. Kvůli kauze s Židkem ‚ztratila důvěru,‘ řekl primátor
Číst článek
Za vypracování posudku zaplatilo město 1,8 milionu korun. S jeho jednotlivými částmi se podle primátora ještě seznamují. „Předem já si odnáším z toho, co jsem se dočetl, že se stavební dokumentací nebylo nijak manipulováno,“ řekl Zámečník.
Radnice si nechala dokumentaci prověřit kvůli informacím některých médií, že zakázka na opravu bazénu patří mezi ty, jež prověřuje policie v souvislosti s letošním obviněním bývalého náměstka primátora za ODS Petra Židka, který ji měl původně na starost.
Některá média odkazující se na neveřejný soudní příkaz k domovní prohlídce uvedla, že Židek měl dalšímu obviněnému a předsedovi představenstva Syner Group Petrovi Syrovátkovi vynášet tajné informace včetně podmínek soutěže na opravu plaveckého stadionu. Oba už dříve odmítli, že by činili něco protiprávního.
Aby radnice vyvrátila jakékoliv pochybnosti v souvislosti s touto zakázkou, vyměnila z opatrnosti před několika týdny i administrátora soutěže. Vítěze zakázky budou radní podle primátora schvalovat příští týden v pondělí.
O rekonstrukci bazénu projevilo zájem šest zájemců, Syner mezi nimi nebyl. Nejnižší cenu 748,8 milionu korun bez daně nabídla firma Metrostav DIZ a radní města ji původně vyhlásili vítězem tendru. Kvůli námitkám vůči vítězné firmě ale radní tento výsledek zrušili a vypořádání námitek nechali na novém administrátorovi, který tak již učinil. Radní města už mají k dispozici i doporučení výběrové komise, koho by měli vyhlásit za vítěze.