Podezřelou tekutinou na letišti byla voda

Policie zadržela na pražském letišti v Ruzyni čtyři cizince s podezřelou tekutinou. Chemici pražského hasičského sboru na místě provedli její rozbor a zjistili, že bezprostřední nebezpečí nehrozí. Látka byla odvezena do laboratoře na další podrobný rozbor, který prokázal, že se jedná o obyčejnou vodu. Jak Radiožurnálu řekla tisková mluvčí České správy letišť Vlasta Pallová, podle vzezření se dá usuzovat na arabský původ zadržených mužů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinci byli podle Pallové zadrženi proto, že podezřele manipulovali s blíže nespecifikovanou tekutinou. "Muži mají britské pasy a podle vizáže a oblečení se dá usoudit, že jsou arabského původu," upřesnila mluvčí. Kromě chemiků a Hasičského sboru přijeli na letiště i pracovníci Státního úřadu pro jadernou, chemickou a biologickou ochranu z Příbrami.

Ministr vnitra Stanislav Grosse krátce po incidentu řekl, že je velmi pravděpodobné, že se jedná o naprosto neškodnou látku, možná dokonce vodu. Průběh událostí však byl takový, že vzbudil podezření a cizinecká policie a ochrana letiště nechtěla nic ponechat náhodě, dodal ministr.

Čtyři zadržené cizince, kteří měli britské pasy, stále vyšetřuje policie. Podle mluvčí policejního prezidia Ivany Zelenákové se nyní ověřuje jejich totožnost. "My se momentálně snažíme prostřednictvím zastupitelského úřadu Velké Británie zjistit pravost cestovních dokladů, se kterými se prokazovali. Policie může omezit jejich osobní svobodu na dobu 24 hodin."

Meziresortní krizový štáb, který dnes poprvé zasedal od zahájení amerických odvetných úderů, ponechal platná bezpečnostní opatření na současné úrovni. Podle mluvčího generálního štábu Vladimíra Palána pokračuje monitoring vzdušného prostoru a zvýšená ostraha vojenských a dalších důležitých objektů na celém území republiky. Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý informoval, že letoun TU-154, který Česká republika nabídla jako pomoc v boji proti terorismu, je připraven odletět do 48 hodin od chvíle, kdy obdržíme výzvu k jeho vyslání.

Lenka Šumová, Jaroslav Hausdor, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme