Podezření z úniku informací má prověřit výbor, tvrdí Babiš. Někteří členové schůzi nepodpoří

Šéf ostravské pobočky ÚOOZ Jiří Komárek oznámil, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z vynášení informací při objasňování hospodářské trestné činnosti. S informacemi se ale nechce obrátit na GIBS, které nedůvěřuje. Komárkův postup zkritizoval Jan Hamáček z ČSSD i předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše má věc projednat bezpečnostní výbor.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý

Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

„Pokud to je pravda, tak se ředitel ostravské expozitury dopouští brutálního úniku informací. Pokud to pravda není, dopouští se křivého nařčení. V každém případě jsem znepokojen tím, že vysoký policejní důstojník se chová jako hysterický aktivista a ne jako profesionál,“ řekl o Komárkovi Miroslav Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na tom, jestli by se měl výbor pro bezpečnost zabývat situací vzniklou kvůli plánované reorganizaci policie, se jeho členové neshodují. Svá stanoviska řekli Veronice Sedláčkové Daniel Korte za TOP 09 a Ivan Gabal za KDU-ČSL. Situaci popsala analytička Čes

Šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek plánuje vystoupení před sněmovním výborem pro bezpečnost.

Chce mu předložit důkazy o tom, že reorganizace policie byla připravená účelově na odstranění odstupujícího šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty.

„Myslím si, že je potřeba, aby se tato problematika přenesla na poslaneckou půdu. Pokud to ten policista tvrdí, tak je skutečně potřeba si počkat, jak proběhne bezpečnostní výbor. Já nechci dělat nějaké ukvapené závěry,“ řekl Andrej Babiš, ministr financí a předseda hnutí ANO.

Vynášel Tuhý informace? Souvisí to s výslechy z minulého týdne, připouští žalobce

Číst článek

Podle Marka Černocha z hnutí Úsvit - Národní koalice se vyostřuje válka mezi ministry financí a vnitra Milanem Chovancem z ČSSD.

„Celá kauza gradovala do opravdu hysterické podoby s tím, že jediná šance a forma v této chvíli, jak to objasnit, je zaprvé, aby informace zazněly na výboru pro bezpečnost, a krok dvě, který podporujeme a budeme iniciovat, aby se zřídila vyšetřovací parlamentní komise,“ uvedl.

Hamáček: Věc má řešit GIBS

Podle předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka z ČSSD by se případem měla zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů.

„Já už jsem zažil několik takovýchto kauz. Byla tady Kubiceho zpráva, byly tady odposlechy. Vždycky někdo přijde se senzačním odhalením. Tvrdí, že nemůže postupovat standardně a postupuje velmi nestandardně,“ popsal.

„Nakonec se vždycky ukáže, že to slouží nějakému podivnému účelu. Já bych byl velmi rád, kdyby všichni postupovali podle zákona, to znamená, aby se obraceli na příslušné orgány, v tomto případě tedy na GIBS.“

Komárek se ale na GIBS s podezřením, že policejní prezident vynášel informace, obrátit nechce. Podle něj se totiž někdo z její strany snažil ke spisu dostat.

Předseda KSČM Filip trvá na tom, aby se možným únikem informací zabýval výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny.

„Požádám naše zástupce ve výboru pro bezpečnost, aby to navrhli jako řádný bod jednání výboru, a to ještě v tomto týdnu s tím, že pokud nedojdou k závěru, že budu trvat na tom, aby to přišlo na jednání Poslanecké sněmovny,“ oznámil.

Tuhý je podezřelý z "brutálního" úniku informací, tvrdí ÚOOZ. Jde o nátlak Šlachty, reaguje šéf policie

Číst článek

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD upozornil, že pokud policisté někoho ze svých řad podezírají z trestného činu, mají povinnost obrátit se na GIBS.

Dodal, že se i s vedením policie zúčastní případného jednání sněmovního výboru, který by měl údajné propojení police a zločinu řešit. O svolání výboru dnes požádal právě odstupující šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

Policejní prezident Tomáš Tuhý tvrzení o úniku informací odmítá, podle něj jde o nátlak Šlachty a jeho příznivců. Jiří Komárek podezření oznámil v České televizi.

Výbor svolává předseda

O možném napojení policie na lidi z kriminálního prostředí chtějí před poslanci bezpečnostního výboru mluvit právě Jiří Komárek i Robert Šlachta.

O jednáních sněmovních výborů obecně rozhodují jejich předsedové, případně místopředsedové. Je to na jejich uvážení. Předseda ale musí výbor svolat v případě, kdy ho o to požádá Poslanecká sněmovna, její předseda nebo alespoň dvě pětiny členů výboru.

Šéf bezpečnostního výboru Roman Váňa z ČSSD je právě spolu s dalšími členy do pátku na služební cestě v Makedonii. Pokud by se výbor sešel, rozhodovali by poslanci o programu a mohli by ho i zamítnout.

V úvodu jednání můžou hlasovat i o tom, jestli bude jednání veřejné nebo uzavřené. V tomto případě, pokud by měl Robert Šlachta informovat o údajných vztazích mezi policisty a zločinci, by jednání bylo s velkou pravděpodobností neveřejné.

Pak by se kromě poslanců a ministrů mohli účastnit jen ti, kterým to výbor povolí. Místopředseda výboru Bronislav Schwarz z hnutí ANO už řekl, že na tak závažné obvinění se výbor svolat musí.

Neshoda ve výboru

Jednotliví poslanci výboru pro bezpečnost se ale v názoru na případ rozcházejí. Třeba Ivan Gabal za KDU-ČSL by Šlachtovy informace vyslechl rád.

„Pokud by chtěl pan plukovník Šlachta informovat výbor pro bezpečnost o tomto aspektu bezpečnostní situace České republiky, stavu justice, respektive policie, pak je samozřejmě výbor tím správným místem a pochopitelně bych takové jednání, ať už na mimořádné nebo řádné schůzi, podpořil,“ řekl.

„Výbor pro bezpečnost je spoluzodpovědný za parlamentní kontrolu chování exekutivy, v tomto případě ministerstva vnitra a policejního prezidia. Řada věcí nasvědčuje tomu, že čistě reorganizační věc, která byla přinesena na výbor pro bezpečnost ministrem vnitra a policejním prezidentem, může mít podstatně složitější pozadí a chaos, kterého jsme svědky, může mít daleko vážnější motivy,“ zdůvodnil zájem.

Zcela opačný názor má ale například poslanec Daniel Korte za opoziční TOP 09. „Já bych takové informace vítal, ale ne od pana Šlachty, který je pro mě vrcholně nedůvěryhodnou osobou. Pokud by pan předseda výbor svolal z tohoto podnětu, hlasoval bych proti programu schůze,“ oznámil.

Komárek by podle něj měl podezření řešit s GIBS.

Šlachta žádá o svolání sněmovního výboru, chce mluvit o vazbách policie a zločinu

Číst článek

Někteří další poslanci výboru nechtěli věc komentovat. Počkají prý, až případná oficiální žádost dorazí.

Situace připomíná Kubiceho zprávu z roku 2006, kdy tehdejší šéf ÚOOZ Jan Kubice přinesl na branně-bezpečnostní výbor zprávu o údajném zasahování politiků do citlivých kauz.

Kubice se nejdřív snažil svá podezření neúspěšně řešit na úrovni resortu vnitra. Teprve pak se obrátil na Poslaneckou sněmovnu. Jako prvního oslovil tehdejšího místopředsedu sněmovního výboru Miloše Titze z ČSSD, uspěl ale až u předsedy Jana Vidíma z ODS.

Zpráva se nakonec obratem dostala od poslanců do médií, a to jen několik dní před sněmovními volbami. Pravděpodobně tak ovlivnila jejich výsledek.

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme