Podíl jaderné energetiky v Česku by měl vzrůst

Podíl jaderné energetiky na výrobě energie v České republice by se měl podle ministerstva průmyslu a obchodu v budoucnu zvýšit až na 60 procent. Teď tvoří jednu třetinu. Jak potvrdil ředitel odboru elektroenergetiky Roman Portužák, rezort proto počítá s dostavbou dalších bloků Jaderné elektrárny Temelín.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna

Jaderná elektrárna | Foto: Tomáš Adamec

Mohla by také vzniknout nová jaderná elektrárna v Blahutovicích na Novojičínsku, její zprovoznění je ale reálné nejdříve po roce 2040.

Přehrát

00:00 / 00:00

O využití jaderné energie v Česku mluvili na Rádiu Česko jaderný fyzik František Janouch a Adam Černý z Hospodářských novin

Hlavním důvodem je to, že spotřeba elektřiny, jak v domácnostech tak v průmyslu, roste. Prezident Václav Klaus se mezitím se svým maďarským protějškem Pálem Schmittem shodli, že obě země odmítají úvahy o tom, že by lidé měli přestat používat jadernou energii. Podle Klause nepřijímají ‚populistickou hru‘ evropských politiků, kteří po nedávné katastrofě v japonské Fukušimě mluví o konci využívání jádra.

Mezi největší odpůrce atomové energie patří Rakousko. Italská vláda v úterý navrhla zastavit veškerý jaderný program v zemi. Také Německo podle kancléřky Angely Merkelové co nejrychleji opustí výrobu elektřiny z jádra. Jednotný postoj ale k této otázce zatím Evropská unie nemá.

„Zřídkakdy souhlasím s prezidentem Klausem, ale tady se pod jeho výrok plně podepisuji. To, co dnes vzhledem k jaderné energii v Evropě vidíme, je takový hon na čarodějnice. Lidé si neuvědomují, že veškerá energie, kterou spotřebováváme, je z jádra. Příroda nezná žádný jiný zdroj energie, než je jádro. Ať už jde o jaderné procesy na slunci, nebo jaderné procesy v útrobách země,“ říká jaderný fyzik František Janouch. Podle něj jsou vyjádření západoevropských politiků populistická.

„Samozřejmě to, co se děje ve Fukušimě, je špatné. Je právě 25. výročí havárie v Černobylu. Ve Fukušimě se uvolnila desetina radioaktivity, která se uvolnila tam. Mělo se počítat i s tím, že přijde desetimetrová vlna tsunami. To jsou zkušenosti, ze kterých musíme vycházet, ale zatracovat jadernou energii by byl nesmysl,“ uvádí Janouch a pokračuje:

„Andrej Sacharov již před 33 lety v článku ‚Jaderná energetika a svoboda západu‘ ukázal, že západ nemůže být svobodný bez toho, aniž by tento zdroj energie využíval, protože tam není závislý na nějakých exportních milostech či nemilostech.“

„Myslím si, že čím větší bude podíl jaderné energie na energetickém mixu, tím větší je nezávislost té které země,“ dodává jaderný fyzik.

Martin Křížek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme