Podle BIS chtěl Írán získat v ČR díly k výrobě jaderných zbraní

Írán se měl v Česku pokoušet získat díly k výrobě jaderných zbraní, tvrdí Bezpečnostní informační služba ve své zprávě za loňský rok. Pomoci mu v tom měly zprostředkovatelské firmy, které často plní jen dílčí úkoly bez znalosti celého dodavatelského a odběratelského řetězce. Předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ale o ničem podobném neví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Dana Drábová Radiožurnálu řekla, že nemá žádný signál o tom, že by Írán v Česku usiloval o získání komponentů, které je možné použít k výrobě zbraní hromadného ničení: „Nemám žádné informace o tom, že by se Írán pokoušel získat nějaké specifické komponenty nebo vědomosti.“

„Na druhou stranu musím konstatovat, že všechny výrobky související s možným využitím v jaderném programu podléhají velmi přísné kontrole a Česká republika všechna pravidla dodržuje,“ zdůraznila.

Podle civilní kontrarozvědky je možné i z výrobků, které nepodléhají mezinárodní kontrole, sestavit ‘kontrolované zařízení‘.

Obchod s Íránem blokují mezinárodní sankce. Poslední schválila Rada bezpečnosti OSN 9. června, Írán ale v reakci na to prohlásil, že proces obohacování uranu nezastaví.

Výrobky, které lze užít i při vývoji zbraní hromadného ničení, chtěly podle BIS získat v Česku i KLDR, Sýrie a další země.

Jana Zemanová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme