Podle dvou soudních instancí jednal ministr Němec nezákonně

Pražští městští soudci se postavili za své kolegy z Obvodního soudu pro Prahu 2 v případu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. Také oni mají za to, že postup ministra spravedlnosti Pavla Němce byl nezákonný. Muž, souzený v Česku za sex s nezletilými dívkami, proto nebude vydán do své vlasti a případem se bude dál zabývat Obvodní soudu pro Prahu 2. Němec trvá na tom, že jeho úřad postupoval správně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princ Sání si kryje tvář

Princ Sání si kryje tvář | Foto: Stanislav Peška

Městský soud v Praze potvrdil právní názor Obvodního soudu pro Prahu 2 v případu katarského prince Sáního. Podle obou soudů ministerstvo spravedlnosti nepřípustně zasáhlo do pravomoci soudu prvního stupně, když rozhodlo o předání kauzy do Kataru.

Předsedkyně trestního senátu Obvodního soudu pro Prahu 2 Monika Křikavová ocitovala z usnesení městského soudu, že postup ministra Pavla Němce nebyl v souladu se zákonem, a potvrdila tak, že městský soud nepustil Sáního z vazby a rozhodl, že případ nebude odejmut ani Obvodnímu soudu pro Prahu 2, ani senátu Křikavové.

Obhájce katarského prince Josef Lžičař řekl, že pokud v této kauze nepodá ústavní stížnost samo ministerstvo, obrátí se na Ústavní soud sám. "Myslím si, že nastal čas, aby se o věci vyjádřil Ústavní soud, protože v daném případě jde o střet moci výkonné a soudní."

Ministr postup svého úřadu hájí

Ministr spravedlnosti Pavel Němec trvá na tom, že jeho úřad postupoval správně, když rozhodl Sáního vydat do Kataru. Ministerstvo podle Němce nadále zastává názor opřený o stanoviska předních odborníků v oblasti trestního práva z Právnické fakulty Univerzity Karlovy a Právnické fakulty Západočeské univerzity.

"Ministerstvo spravedlnosti konstatuje, že Městský soud v Praze nerozhodoval meritorně o správnosti postupu ministerstva, ale o stížnosti obžalovaného proti rozhodnutí o podjatosti soudkyně soudu prvního stupně a o stížnosti proti zamítnutí žádosti obžalovaného o propuštění z vazby. Ministerstvo spravedlnosti bude hledat právní cesty, které povedou ke sjednocení rozdílných právních názorů," řekl ministr Němec.

Vlasta Valentová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme