Podle dvou soudních instancí jednal ministr Němec nezákonně

Pražští městští soudci se postavili za své kolegy z Obvodního soudu pro Prahu 2 v případu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. Také oni mají za to, že postup ministra spravedlnosti Pavla Němce byl nezákonný. Muž, souzený v Česku za sex s nezletilými dívkami, proto nebude vydán do své vlasti a případem se bude dál zabývat Obvodní soudu pro Prahu 2. Němec trvá na tom, že jeho úřad postupoval správně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princ Sání si kryje tvář | Foto: Stanislav Peška

Městský soud v Praze potvrdil právní názor Obvodního soudu pro Prahu 2 v případu katarského prince Sáního. Podle obou soudů ministerstvo spravedlnosti nepřípustně zasáhlo do pravomoci soudu prvního stupně, když rozhodlo o předání kauzy do Kataru.

Předsedkyně trestního senátu Obvodního soudu pro Prahu 2 Monika Křikavová ocitovala z usnesení městského soudu, že postup ministra Pavla Němce nebyl v souladu se zákonem, a potvrdila tak, že městský soud nepustil Sáního z vazby a rozhodl, že případ nebude odejmut ani Obvodnímu soudu pro Prahu 2, ani senátu Křikavové.

Obhájce katarského prince Josef Lžičař řekl, že pokud v této kauze nepodá ústavní stížnost samo ministerstvo, obrátí se na Ústavní soud sám. "Myslím si, že nastal čas, aby se o věci vyjádřil Ústavní soud, protože v daném případě jde o střet moci výkonné a soudní."

Ministr postup svého úřadu hájí

Ministr spravedlnosti Pavel Němec trvá na tom, že jeho úřad postupoval správně, když rozhodl Sáního vydat do Kataru. Ministerstvo podle Němce nadále zastává názor opřený o stanoviska předních odborníků v oblasti trestního práva z Právnické fakulty Univerzity Karlovy a Právnické fakulty Západočeské univerzity.

"Ministerstvo spravedlnosti konstatuje, že Městský soud v Praze nerozhodoval meritorně o správnosti postupu ministerstva, ale o stížnosti obžalovaného proti rozhodnutí o podjatosti soudkyně soudu prvního stupně a o stížnosti proti zamítnutí žádosti obžalovaného o propuštění z vazby. Ministerstvo spravedlnosti bude hledat právní cesty, které povedou ke sjednocení rozdílných právních názorů," řekl ministr Němec.

Vlasta Valentová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme