Podle hejtmana Haška je už 11 obětí metanolu. Vláda zřídila krizový štáb

Kvůli rostoucím počtu lidí otrávených metylalkoholem vláda okamžitě zřídila krizový štáb. V něm usednou náměstci ministrů zdravotnictví, vnitra, průmyslu, zemědělství a financí. Ti teď mají zpracovat další plán, jak bude stát v boji proti pančovanému alkoholu postupovat. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek tvrdí, že obětí smrtící lihoviny je již jedenáct.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek z ČSSD informoval o tom, že počet obětí smrtící lihoviny stoupl již na jedenáct. O jaké zdroje se jeho informace opírají, ale neuvedl.

V nemocnicích v celém Česku zůstává s otravou metanolem zhruba dvacítka lidí.

Krizová linka Jihomoravského kraje (zřizuje nemocnice Kyjov)
518 601 335

Jihomoravsý kraj tak vydává varování občanům před konzumací alkoholu neznámého původu. Zároveň zřídil telefonní linku, kde mohou občané konzultovat svoje pochybnosti ohledně alkoholu.

Spuštěny jsou i speciální webové stránky, kde občané najdou informace o nebezpečí metanolu. V jednání je také možnost bezplatného testování alkoholu, u kterého si nejsou občané jisti jeho původem.

Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas z ČSSD zveřejnil, že v nemocnicích v celém kraji je dost lůžek na specializovaných pracovištích.

Podle jeho informací je v kraji zaznamenáno již 9 úmrtí, z toho u sedmi je potvrzeno, že příčinou byl metanol. Nové případy otravy smrtící lihovinou se objevují i v částech regionu, kde se dosud případy otravy nevyskytovaly.

Lékaři ze Slezské nemocnice v Opavě zachraňují mladého muže, který přišel podle dostupných informací o zrak poté, co se napil vodky, kterou zakoupil v okolkované lahvi v kamenném obchodě.

Jedovatý alkohol dál zabíjí. Obětí už je deset

Číst článek

Krizový štáb, který dnes zřídila vláda, začal okamžitě zasedat.

Jeho úkolem je doporučit rozsah a typ provozoven, kde má být zakázán prodej tvrdého alkoholu. Náměstci ministra vnitra, zdravotnictví, zemědělství, průmyslu a obchodu, generální ředitel Celní správy a policejní prezident budou řešit další opatření, která je nezbytné ihned realizovat, aby se minimalizovalo riziko dalších obětí metylalkoholu. Krizový štáb bezprostředně informuje o své činnosti vládu.

V současnosti probíhají plošné kontroly Potravinářské inspekce, České obchodní inspekce a Celní správy ve všech krajích, které mají nalézt zdroj metanolu.

Krizové štáby zasedají i v nejvíce postižených oblastech, v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Ministr Bendl: Situace je vážná. Je třeba zastavit riziko a zefektivnit kontroly

Číst článek

Známé jsou už i výsledky některých kontrol prodejců alkoholu. Kontroloři objevili v posledních dnech ve 410 restauracích v devíti regionech celkem 70 pochybení. Dva případy předala hygiena policii, šest celní správě.

Kvůli situaci v Česku začalo prověřovat alkohol ve své prodejní síti taky Slovensko. Tamní úřady ale zatím nemají signály o tom, že by se metanolové otravy přesouvaly na východ. Obchod s alkoholem začalo prověřovat i Polsko.

Gabriela Grmolcová, Martina Spěváčková, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme