Podle Hradu nestačí ani na sekretářku. Soud zamítl žalobu vyhozené památkářky, výpověď platí

Výpověď bývalé hradní památkářce Ivaně Kyzourové platí. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 1, který Kyzourová žádala o zneplatnění. Kancelář prezidenta republiky u soudu tvrdila, že Kyzourové nebylo nabídnuto jiné místo, neboť vystudovaná historička umění nemá dostatečnou kvalifikaci ani praxi. Podle prezidentské kanceláře nestačí ani na sekretářku. Kyzourová trvá na tom, že výpověď byla účelová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá hradní památkářka Ivana Kyzourová s advokátem Vojtěchem Vyhnalem

Bývalá hradní památkářka Ivana Kyzourová s advokátem Vojtěchem Vyhnalem | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Žaloba se zamítá, nabídková povinnost splněna byla," uvedla na středečním jednání předsedkyně senátu Martina Tvrdková. Kancelář prezidenta republiky tak soud přesvědčila, že se Hrad před okamžitou výpovědí snažil Kyzourové najít jinou pozici.

Předsedkyně Tvrdková ale upozornila, že ještě na minulém jednání si tím zcela jistá nebyla. Přesvědčila ji až ředitelka personálního odboru, která byla na středu předvolaná jako svědkyně.

Právě z její výpovědi podle soudu vyplynulo, že se Hrad pro Kyzourovou snažil najít jiné místo, většině z tu dobu volných pozic ale neodpovídala svým vzděláním ani odbornou praxí.  

„Došli jsme k závěru, že paní žalobkyně požadavky na volné pracovní pozice nesplňovala," uvedla k tomu soudkyně Tvrdková. Odvolala se zároveň na zcela čerstvý nález Nejvyššího soudu, podle kterého je nutné přihlížet i k odborné praxi. 

Ani sekretářka

Hrad dal Kyzourové výpověď loni v dubnu, o tři měsíce později podala žalobu. V té žádala zneplatnění výpovědi, která přišla jen šest týdnů před výstavou k 700. výročí narození Karla IV., kterou déle než rok připravovala. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček to tehdy vysvětloval tím, že Kyzourová nekomunikovala a neplnila povinnosti. Památkářka to odmítla.

Kdo je Ivana Kyzourová

Kyzourová 12 let vedla Odbor památkové péče Kanceláře prezidenta republiky, devět let za Václava Klause a tři roky za Miloše Zemana. Vystudovala dějiny umění na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Měla na starosti například restaurování Přemyslovského krucifixu či obnovu uměleckých sbírek Strahovského kláštera, dozorovala opravu výzdoby Královského letohrádku či Císařské konírny.

Kyzourová se žalobou snažila napadnout například to, že ji z funkce šéfky hradních památkářů odvolal vedoucí Kanceláře prezidenta republiky. Podle jejího mínění tak měl učinit přímo prezident republiky, který ji do funkce také jmenoval. V roce 2015 ale došlo ke změně v prezidentské kanceláři, na základě které kancléř tuto pravomoc získal.

„Soud řekl to, co říkáme celou dobu. My jsme (Kyzourové) nemohli nabízet žádné místo, na které nemá kvalifikaci. To nebylo možné," okomentoval rozsudek právní zástupce Hradu Tomáš Rousek s tím, že vše proběhlo po právu.

„Bohužel jsem velmi zklamána, že tento soud proběhl jako všechny soudy, které vede Kancelář prezidenta republiky. Mám pocit, že byl zmanipulován. Nemohu to pochopitelně dokázat," okomentovala verdikt soudu sama Kyzourová.

Bývalá památkářka také zopakovala, že jí nabídková povinnost ze strany Hradu učiněna nebyla a že je přesvědčena o tom, že by některou z tehdy volných pozic zvládla. 

„I vzhledem k tomu, co předání výpovědi předcházelo - celoroční šikana pana (Jana) Nováka (nadřízený Kyzourové; pozn. red.). Od téhož dne, co nastoupil na pozici, se začaly datovat moje problémy v kanceláři. Domnívám se, že výpověď byla účelová, a proto také nebyla zdůvodněná," uvedla Kyzourová s tím, že další kroky už zřejmě podnikat nebude.  „Mám pocit, že už jsem udělala dost," uzavřela.

Elity na Hradě

Odbor památkové péče na Pražském hradě vedla Kyzourová dvanáct let, vystudovala dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na minulém soudním jednání měla prezidentská kancelář doložit, proč Kyzourovou vyhodila, aniž by jí nabídla jinou pracovní pozici. U přibližně deseti pracovních míst, která v té době byla volná, ale právník Hradu uvedl prakticky totožný argument.

„Pokud má zpracovat komplexní odborné, ekonomické a právní analýzy pro potřeby vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, musí k tomu mít příslušné vzdělání či alespoň odbornou praxi," vysvětloval právní zástupce Hradu Tomáš Rousek například u jedné z pozic.

„Nemůže z pozice historičky, která se zabývá teorií umění, která se zabývá restaurátorstvím a tak dále, zpracovávat právní a teoretické analýzy," doplnil Rousek. Podle prezidentské kanceláře by Kyzourová nemohla pracovat ani na pozici referentky v sekretariátu - nemá prý požadující vzdělání ani praxi.

Proti tomu se ale tehdy důrazně ohradil advokát Kyzourové Vojtěch Vyhnal. „Vzdělání a její zkušenosti ji opravňují k tomu, aby zvládla většinu těchto pozic. Kdyby skutečně popis pracovních činností byl obsazován tak, jak je uvedla žalovaná (Kancelář prezidenta republiky), tak by se na Hradě nacházely elity," uvedl Vyhnal.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme