Podle Hvížďaly žije odkaz Václava Havla v mladých lidech
Rakev s ostatky bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla je ode dneška do pátku uložena ve Vladislavském sále Pražského hradu. Z centra Pražská křižovatka ji na Hradčany převezl smuteční vůz. Odtud ji pak na Pražský hrad odvezli při vojenském ceremoniálu na lafetě houfnice, na které byly v roce 1937 přepraveny také ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garigua Masaryka. Trasu poslední cesty Václava Havla na Pražský hrad doprovázely tisíce lidí.
Za rakví s ostatky Václava Havla na Pražský hrad šla rodina i přední ústavní činitelé v čele s prezidentem republiky Václavem Klausem. Ten také přednesl ve Vladislavském sále u Havlovy rakve projev. Podle prezidenta byl Havel výraznou a složitou osobností, která se vzpírala ‚povrchnímu hodnocení‘.
Na Václava Havla vzpomínali na Radiožurnálu Jáchym Topol, ředitel knihovny Václava Havla a publicista Karel Hvížďala
Ve Vladislavském sále se s prvním polistopadovým prezidentem rozloučili představitelé veřejného života a zahraniční diplomaté akreditovaní v Praze.
„Myslím si, že smuteční ceremoniál na Pražském Hradě byl důstojný a velkolepý. Troufnu si říci, že Václav Havel, který byl znám jako bohém a veselý člověk, v sobě měl zároveň obrovskou touhu po řádu. Měl rád rituály a ceremoniály,“ říká Jáchym Topol, ředitel knihovny Václava Havla.
„Překvapilo mě hlavně to, kolik tam bylo mladých lidí. Ještě nedávno, když se ptali v průzkumech, kdo je Václav Havel, studenti odpovídali i tak, že nějaký prezident z období komunismu. A najednou půlka těch lidí byli mladí. Jako kdyby je to začalo zajímat, což je dobře, když se mluví že jedna epocha se smrtí Václava Havla, a také Jiřího Grušy, Arnošta Lustiga a Martina Jirouse končí,“ uvádí publicista Karel Hvížďala, autor známého knižního rozhovoru s tehdejší vůdčí postavou disentu, který vyšel pod titulem Dálkový výslech.
„Když tam vidím ty mladé lidi, tak mám pocit, že si to nenechají líbit. Že Havlův hlavní odkaz, tedy že by oběti neměly být vypočítatelné a vypočítavé, že oběť má být vždy trochu idealistická, že má člověk věřit něčemu, o čem dopředu neví, jak může dopadnout, žije dál. Mladí toto cítí. To vidím jako velkou věc a jsem za to rád,“ pokračuje Hvížďala.
Podle Topola je důležité, že Havel nikdy neváhal vyjádřit pochybnosti o sobě samém. To státníka zlidšťuje: „Zároveň je pro mladé lidi důležité, že Václav Havel byl člověk muzický, měl rád hudbu i divadlo, měl humor, dokázal se zasmát. To mladé lidi přitahuje.“
V České republice je ode dneška třídenní státní smutek. Pohřeb Václava Havla bude v pátek.