Podle Jourové měl být do machinací s dotacemi zapleten i Jiří Paroubek

Bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová vypověděla při výslechu policii, že do podvodů s penězi z Evropské unie měl být zapleten i expremiér a současný předseda ČSSD Jiří Paroubek. První o tom informoval server iDnes, Radiožurnál disponuje stejnými informacemi. Jourová působila ve funkci náměstkyně v době, kdy byl Paroubek ministrem. Šéf ČSSD a bývalý premiér to striktně odmítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Jourová | Zdroj: ČTK

Podle Věry Jourové měl šéf ČSSD přes svého prostředníka Martina Vlastu tlačit na to, aby byl zvýhodněn projekt starosty Budišova Ladislava Péti. Toho policie považuje za organizátora třicetimilionového podvodu.

Obhájce Jourové Karel Brückler nechtěl informace své mandantky, které uvedla při policejním výslechu, potvrdit ani vyvrátit. Brückler tvrdí, že Jourová se ve své práci vždy striktně držela zákona. Advokát Radiožurnálu naznačil, že se obává toho, že může být jeho klientka obviněna z dalšího trestného činu.

"Rozhodně nebudu hodnotit ani komentovat obsah informací, které výslech mé klientky obsahuje. Paní magistra Věra Jourová nemá nic společného s ostatními spoluobviněnými a jejich obviněními. Výslech magistry Jourové obsahuje pro obhajobu řadu významných poznatků, vyčkám na průběh vyšetřování, za který odpovídá policie a státní zástupce," uvedl advokát.

Paroubkův asistent Martin Vlasta si výroky Jourové podle iDnes vysvětluje tlakem, kterému je nyní vystavena. Předseda ČSSD Jiří Paroubek v Ostravě vyloučil, že by jakýmkoliv způsobem rozhodnutí o dotačním projektu firmy Bono Publico ovlivňoval. "Musím to prohlásit za naprostou lež. Pokud jde o projekt firmy Bono Publico, byl jsem o něm informován zcela běžným způsobem jako o desítkách jiných projektů, které byly na ministerstvu pro místní rozvoj. Pokud si vzpomínám, tak v té době, pokud jsem byl ministrem, tak tento projekt schválen nebyl."

Jiří Paroubek také podle svých slov požádá státního zástupce, aby únik informací z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přezkoumal, a hodlá z celé záležitosti vyvodit právní důsledky. "Dvakrát před volbami předvedli naprosto stejný scénář - to přece není náhodné. Já myslím, že i ti řekněme nejméně bystří lidé si toho museli povšimnout," řekl šéf ČSSD.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka část policie přímo obvinil z toho, že se snaží ovlivnit výsledky politického boje. "To by potom ÚOOZ mohl stát v čele této země a mohli bychom si ušetřit parlamentní volby. Jestliže tuto zemi má řídit speciální policejní útvar, pak si myslím, že můžeme rozpustit Poslaneckou sněmovnu, Senát a ve vedení této země může být speciální policejní útvar, který bude rozhodovat o tom, kdo bude na jakém místě, kdo povede kterou politickou stranu a kdo vyhraje volby."

ČSSD proto vyzvala ministra vnitra Ivana Langera, aby úniky informací prošetřil. A Langer přikývl. Podotkl ale, že to nic nemění na tom, co Jourová u výslechu řekla. Sociální demokraté se podle něj snaží pouze odvést pozornost od vyšetřování závažného případu.

Kromě Jourové policie stíhá někdejšího šéfa kabinetu premiérů ČSSD Zdeňka Doležela, starostu Budišova Ladislava Péťu a úředníka z ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme