Podle lékařů je skupování protichřipkových léků zbytečné

Ani lékárny v Česku se nevyhnuly náporu lidí, kteří skoupili léky proti chřipce. Zájem především o lék Tamiflu stoupl i přesto, že je na předpis a stojí okolo tisíce korun. K dostání v lékárnách už v tuto chvíli není. Důvodem paniky jsou zprávy o výskytu ptačí chřipky v Turecku a Rumunsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protichřipkový lék Tamiflu

Protichřipkový lék Tamiflu | Zdroj: ČTK

Lékaři ale varují - dávat si léky takzvaně doma "do šuplíku" jako zásobu je podle nich zbytečné. Léky totiž potom nebudou k dispozici pro potřebné skupiny obyvatelstva. Podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů Jana Jelínka to není řešení; zároveň ale chápe pacienty, kteří mají strach a jsou ochotni za lék zaplatit.

"Půjde potom o zbytečné používání těch léků nebo o jejich neefektivní využití, budou někde skladovány a nepoužity a jinde budou chybět," upozorňuje Jelínek.

Na zbytečné a neefektivní využití upozorňuje také předsedkyně odborné Společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová. Pro malé pacienty se podle ní tento lék zatím moc nepředepisoval, není totiž určený pro děti mladší 14 let.

"Mě velmi překvapilo, že v České republice, kde se neustále diskutuje míra spoluúčasti pacientů na zdravotní péči, je najednou takové množství obyvatelstva schopno vydávat tisícové částky za tento preparát."

Lékaři se setkávají v běžné praxi s tím, že pacienti chtějí předpisy na nějaké léky do zásoby. V takovém případě podle Hany Cabrnochové lékaři lék předepíší, pacient si ho ale pak hradí v plné výši sám. Současně dostane poučení, jak ho má použít.

Marika Táborská, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme