Podle Mertlíka se plán ČSSD na snížení deficitu uskutečnit dá

Návrh předsedy ČSSD, aby parlamentní strany podepsaly čtyři body o rozpočtové stabilitě, má zastání pouze u komunistů. Občanští demokraté, lidovci, TOP 09 a zelení ho považují buď za úsměvný, nebo nereálný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Jiří Paroubek (uprostřed) | Foto: Tomáš Adamec

Hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík ale Rádiu Česko řekl, že návrh ČSSD na snížení rozpočtových schodků je proveditelný. Návrhy sociálních demokratů na výdaje, jako je například zvýšení mateřské, jsou podle něj v celkovém objemu rozpočtu nicotné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík ve Světě o osmé.

"Co se týče jednotlivých nových návrhů na zvyšování výdajů v letošním roce, tak to jsou položky v řádu jednotlivých miliard korun, hluboko pod deset miliard korun. Celkové plánované příjmy veřejných financí České republiky v tomto roce jsou asi bilion šest set miliard korun," řekl ekonom.

Jedno procento z této částky tak je šestnáct miliard korun. "A jedno procento je nejmenší možná chybovost při odhadu příjmové strany, jakou si umíme představit. Proto je třeba říci, že se předvolebně bavíme o drobných," podotkl Mertlík.

Sociální demokraté chtějí, jak řekl jejich předseda Jiří Paroubek ,zachovat princip solidarity zavedením vyvážených opatření na příjmové i výdajové straně rozpočtu'.

Ministr financí Eduard Janota označil návrh ČSSD za situace, kdy se zrovna tahle strana snaží parlamentem protlačit zákony zvyšující deficit, za ,úsměvný'. Upozornil také, že zapojení jiných zdrojů rozpočtu se promítá i v bilanci veřejných rozpočtů k HDP. Podle Janoty je to prý jen ,hra na schovávanou'.

Tomáš Pavlíček, Václav Sochor, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme