Podle ministerstva nebyl k apelu lékařů důvod. Odboráři z vyznění protestu zklamaní nejsou
Dnešní akce lékařů, kteří protestovali proti reformním krokům ministra zdravotnictví Leoše Hegera, měla spíš symbolický charakter. Ačkoliv původně se mělo dostat ošetření jen akutním případům, nakonec si pacienti, až na výjimky, nemuseli ani ničeho všimnout. Někde lékaři alespoň požádali pacienty o podpis petice za ‚záchranu českého zdravotnictví‘.
„Výsledek mě nezklamal. Já samozřejmě nevím přesné statistiky, ale nezklamal mě v tom, že jsme upozornili veřejnost, co se děje ve zdravotnictví. A to je to podstatné, k čemu byl ten protest zaměřen,“ řekl koordinátor Lékařského odborového klubu v Jihočeském kraji Jan Vorel.
V petici vedení České lékařské komory (ČLK) varuje před zhoršením zdravotní péče, protože do systému prý stát posílá stále méně peněz. Nemocnice podle kritiků dostanou méně od pojišťoven a navíc jim vzrostou náklady kvůli vyšší DPH.
Hosty Radiožurnálu byli náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek a koordinátor Lékařského odborového klubu v Jihočeském kraji Jan Vorel
Odboráři se dokonce obávají, že vedení resortu chce touto cestou zlikvidovat nemocnice, které se mu prý nepodařilo, ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami, zrušit na konci loňského roku.
Ministerstvo kritiku odmítá. „Pokud se podíváme na celkové náklady, to znamená na náklady, které hradí zdravotní pojišťovny za poskytovanou zdravotní péči, tak tyto náklady rok od roku stoupají. Takže k tomu apelu, který tady přednáší pan prezident Kubek a další, není reálný důvod,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek, který zmínil jméno šéfa ČLK Milana Kubka.
Kritici trvají na svém. „Ať mi pan náměstek vysvětlí, že naší nemocnici (v Českém Krumlově pozn. red.) letos vzrostou náklady, nebo DPH o sedm procent a pojišťovna díky úhradové vyhlášce nám zaplatí o 13 procent míň než minulý rok,“ řekl Vorel.
Ministerstvo: Při zachování péče nemocnice netratí
Nosek reagoval, že nezná problémy konkrétní nemocnice, obecně však v úhradové vyhlášce jako takové problém nevidí.
„Nemocnice se budou pohybovat mezi 97 až 102 procenty úhrad. To znamená, nevím, z čeho vychází třináctiprocentní pokles. Pak je zřejmě něco na straně nemocnice, kde zřejmě dochází k omezení poskytované péče, ať již z toho důvodu, že nejsou pacienti, nebo z toho důvodu, že nemocnice změnila svou strukturu,“ podotkl Nosek.
K zvýšení DPH pak Nosek uvedl, že se dotklo všech odvětví hospodářství a všechna se s ním musí vyrovnat.
Vorel poukázal na problémy lidí v nemocnicích, připomněl třeba snížené platy sester či množství práce. „My jsme zvýšili produktivitu práce, máme narvané ambulance, operujeme od rána do večera, co by po nás ještě ten stát chtěl?“ zlobil se Vorel.
Třináct procent, o něž by prý na základě ministerské vyhlášky měla klesnout úhrada od pojišťoven, je podle něj údaj Asociace českých a moravských nemocnic. Nosek však tato čísla od nemocniční asociace zpochybňuje.
„Ty argumenty vycházejí z naprosto lichých údajů. My jsme dokonce udělali to, že na webu ministerstva je kalkulační vzorec, který umožňuje, aby si nemocnice propočítaly, jakým způsobem na ně vyhláška dopadne,“ uvedl Nosek.
Podle něj je podmínkou, že nemocnice zachová svou produkci, pak by ani s novou vyhláškou neměla o peníze přijít. „Pokud pan doktor říká, že pracují od rána do večera, v podstatě zvýšili produktivitu práce, pak ano, narazí na určitý strop, ale potom by těch prostředků od pojišťovny měli dostat více, nikoli méně,“ uzavřel náměstek.