Podle ministerstva školství neuspělo 53 procent uchazečů o studium na osmiletých gymnáziích

Na osmiletá gymnázia se nedostalo asi 53 procent uchazečů, u šestiletých gymnázií bylo neúspěšných zhruba 68 procent. Ve středu to uvedl vrchní ředitel sekce informatiky, statistiky a analýz ministerstva školství Václav Jelen. Z celkového počtu neúspěšných uchazečů tvořili největší skupinu, asi 36 procent, žáci, kteří se hlásili na osmiletá gymnázia. Uchazeči o šestiletá gymnázia pak tvořili asi pětinu všech neúspěšných uchazečů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začíná první kolo přijímacích zkoušek na střední školy

Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Přihlášku na střední školu letos podalo 157 000 lidí, zasláno bylo téměř 420 000 přihlášek. V prvním kole přijímacího řízení uspělo celkem téměř 82 procent uchazečů, neúspěšných bylo necelých 29 000 lidí.

Na osmiletá gymnázia se podle statistiky ministerstva školství dostalo 9 109 žáků, neúspěšných bylo 10 338 dětí. Na šestiletá gymnázia bylo podle ministerstva přijato 2 456 žáků, neúspěšných bylo 5 318. Uchazeči o víceletá gymnázia tak tvoří asi 15 500 nepřijatých uchazečů. Většina žáků, kteří se hlásili na víceleté gymnázium, byla podle statistik ministerstva přijata na školu, na kterou chtěli nejvíce. U uchazečů o osmiletá gymnázia se jedná asi o 82 procent přijatých, u uchazečů o šestiletá gymnázia pak asi o 79 procent přijatých.

Problémy nejsou. Výsledek přijímaček už v systému vyhledalo přes 56 tisíc uchazečů, říká šéf Cermatu

Číst článek

Ministerstvo předpokládá, že většina z těchto nepřijatých uchazečů bude dál pokračovat ve studiu na své základní škole, mohou si ale podat i přihlášku v druhém kole přijímacího řízení, pokud budou volné kapacity. Přihlášku v druhém kole můžou uchazeči podávat od 21. do 24. května, využít mohou systém DiPSy či papírovou přihlášku.

Letos poprvé se uchazeči mohli hlásit elektronicky s využitím ověřené identity zákonného zástupce. Přihlášky mohli podávat také takzvanou hybridní formou, tedy kombinací tištěných přihlášek s podporou elektronického systému, případně stejně jako v předchozích letech papírovou formou. Uchazeči si mohli nově podat tři přihlášky místo dvou, určovali na nich, na jakou školu chtějí nejvíce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme