Podle ministra zemědělství je smírná dohoda s Nomurou ještě možná

Smír ve sporu českého státu s japonskou bankou Nomura v souvislosti s pádem bývalé IPB a jejím převzetím Československou obchodní bankou zůstává jednou z možností. V České televizi to řekl ministr zemědělství Jan Mládek. Dohoda by podle něj měla vypadat tak, že stát bude v plusu. Nomura by tak například musela doplatit ztráty z transakce "české pivo".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

IPB | Foto: Jan Rosenauer

Čeští vyjednavači usilovali o dohodu ještě před vyhlášením prvního kola londýnské arbitráže. Nomura ale měla požadovat beztrestnost pro bývalé manažery zkrachovalé IPB. Podle Mládka to bylo nepřijatelné.

"Tuto informaci jsem také slyšel, ale předpokládám, že to je věc, kterou český stát nemůže přijmout, tedy kšeftovat s trestní odpovědností," vyjádřil se Mládek.

Podle ministra by po ukončení sporu měl český stát skončit v plusu a naopak tím, kdo zaplatí, by měla být Nomura. Mládek ale odmítl vyslovit konkrétní částku.

"Nebylo by ode mne seriózní dělat tento odhad. Ta dohoda by měla vypadat tak, že Nomura ještě doplatí českému státu nějakou újmu, která byla zcela prokazatelně způsobena. Minimálně v akci "české pivo"," potvrdil Mládek.

Spory státu s Nomurou, která vlastnila 46 procent akcií zkrachovalé IPB, vypukly v červnu 2000. Centrální banka tehdy na hroutící se IPB, ze které už lidé hromadně vybírali vklady, uvalila nucenou správu a stát ji předal ČSOB. Nomura pokládala za diskriminační, že stát IPB na rozdíl od jiných velkých domácích bank před pádem nezachránil.

Svým právním zástupcům, kteří ho v arbitrážích s Nomurou zastupují, vyplatil český stát doposud kolem 300 milionů korun. Náklady jsou za celé pětileté období, po které se arbitráže vedou.

Česká republika minulý týden prohrála první kolo takzvané londýnské arbitráže s Nomurou, která za zmařenou investici do IPB požaduje 40 miliard korun. Částku, kterou bude muset Česká republika zaplatit, určí arbitři v druhém kole. Ve druhé arbitráži, takzvané curyšské, Česko žaluje Nomuru o 111 miliard korun, jako náhradu nákladů spojených s nucenou správou v IPB.

Marie Matúšů, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme