Podle Nečase záleží na ČSSD, zda vypukne válka ústavních institucí

Vláda je podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase připravena jednat s ČSSD o klíčových reformách. Na sociální demokracii podle něj teď bude záležet, zda vypukne válka ústavních institucí, nebo svou pozici v Senátu využije pozitivně. Nečas tak reagoval na výsledky senátních voleb, v nichž opozice získala většinu v horní komoře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (ODS)

Premiér Petr Nečas (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

Zisk občanských demokratů, kteří uspěli v osmi volebních obvodech, podle premiéra a předsedy ODS odpovídá realistickým očekáváním.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Milada Richterová se ptala premiéra a předsedy ODS Petra Nečase.

"Nezískali jsme nejvíc mandátů, úspěch by byl, kdybychom získali nejvíce. Já to považuji za standardní výsledek, je to v podstatě průměrný počet osm devět mandátů, které občanští demokraté získávali v doplňovacích volbách do Senátu. My jsme měli velmi těžkou pozici, z 27 mandátů, které byly ve hře, ODS obhajoval 18 a dohromady strany vládní koalice 22, čili ten úkol byl komplikovaný,“ řekl Nečas Rádiu Česko.

Levice získala nadpoloviční většinu, bude koalice připravena na blokování a zdržování vládních kroků?

Bude velmi záviset na tom, jak se budou chovat sociální demokraté, jak naloží s touto svou velmi silnou pozicí, jako mají v Senátu. Jsem přesvědčený, že válka mezi ústavními institucemi, mezi parlamentními komorami není to, na co čekají čeští voliči a já pevně doufám, že styl velmi dryáčnické opozice, kterou předváděla sociální demokracie v uplynulých čtyřech letech, bude větší zodpovědností v Senátu více kultivován a že nedojde k hlubší polarizaci nejenom politické mecény, ale i společnosti.

Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že vláda bude muset předkládat své návrhy týkající se reforem mnohem dříve a rychleji než doposud. Souhlasíte s tím?

Je evidentní, že vzhledem k výsledku senátních voleb dojde k natažení legislativního procesu, my s tím musíme počítat a do vlády musí být zpracovány vždy texty nebo materiály, které se týkají reforem, které jsou již na koaliční úrovní dohodnuty, nemáme čas napsat hotový zákon a pak teprve se o něm začít koaličně dohadovat. To znamená: metoda musí být taková, že napřed musí být na koaliční úrovní dohodnut koncept reformy, konkrétném ministerstvem zpracován do podoby konkrétního paragrafového zákona a s tím potom jít do legislativního procesu v rámci parlamentu.

Marián Vojtek, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme