Podle nejvyšší státní zástupkyně neměl ministr v kauze odposlechů pravdivé informace

Kvůli úniku takzvané Kubiceho zprávy není odposlouchávána dvacítka politiků ani novinářů. Prostorové odposlechy nejsou nainstalovány ani v prostorech Poslanecké sněmovny, ministerstvu vnitra ani v Českém rozhlase. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to oznámila nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Odmítla všaka potvrdit, že z údajných 20 osob nebyl odposloucháván nikdo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Renáta Vesecká | Foto: Radio Praha

Podle ní informace, které byly prezentovány ministru vnitra Ivanu Langerovi, nejsou pravdivé. K tomu, jestli v případu není odposloucháván nikdo, řekla, že se teď nemůže vyjadřovat. Vesecká také upřesnila, že vyšetřovatelé v celé kauze postupují podle platných zákonů.

"Pokud se týká všech úkonů, které jsou prováděny v souvislosti s únikem Kubiceho zprávy, tak všechny úkony jsou zákonné. Jsou prováděny v souladu se zákonem, jsou prováděny podle trestního řádu," uvedla Vesecká.

Na dotaz, zda lze říci, že v případu není odposloucháván nikdo, nejvyšší státní zástupkyně uvedla, že se nyní nemůže vyjadřovat k tomu, jaké kroky se při prověřování činí. O zprůhlednění se pokusí poté, co prověřování skončí.

Vesecká rovněž zdůraznila, že pokud jde o odposlechy, má pouze informace o trestním řízení: "Pokud se týká nějakých odposlechů zpravodajské techniky, nebo dokonce nelegálních odposlechů, tak tam státní zastupitelství není vůbec schopno zjistit takové informace a nemůže je ani kontrolovat."

O tom, že kvůli vyšetřování úniků ze zprávy policejního důstojníka Jana Kubiceho může být odposloucháváno zhruba 20 ústavních činitelů a žurnalistů, se dozvěděl ministr vnitra Ivan Langer z novinářských kruhů. Původně prý nechtěl věc zveřejňovat. Expremiér Jiří Paroubek popřel, že by on či vláda nařídili odposlechy, záležitost označil za "skandál bez důkazů".

Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme