Podle ODS a TOP 09 by VV měly tlačit na Bártu, aby odešel ze sněmovny

Neformální šéf Věcí veřejných Vít Bárta, který si v pátek vyslechl nepravomocný rozsudek za korupci, má o svém dalším setrvání ve sněmovně rozhodnout sám. Podle čelných představitelů nejmenší vládní strany je pouze na něm, jestli skutečně složí poslanecký mandát. To, že neopustil řady poslanců hned po rozsudku, se ale nelíbí koaličním partnerům z ODS a TOP 09.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda poslanců Věcí veřejných (VV) Vít Bárta a předseda VV Radek John | Foto: ČTK

Jak v České televizi podotkl šéf poslanců za TOP 09 Petr Gazdík, Věci veřejné sice Bártu nemůžou k odchodu ze sněmovny donutit, měly by ale na něj v tomto směru tlačit.

„Strana Věci veřejné v případě, že Vít Bárta mandát nesloží, by měla minimálně vyvinout tlak tím způsobem, že ho například vyzve k tomu, aby odešel z poslaneckého klubu, případně ho z toho jejich poslaneckého klubu vyloučit. Není možné, aby nebyl členem strany a na druhou stranu byl členem poslaneckého klubu,“ uvedl Gazdík.

Vít Bárta zatím pouze pozastavil své členství ve Věcech veřejných a vzdal se vedení jejich poslaneckého klubu. Na debatu o případném složení poslaneckého mandátu po odsouzení Víta Bárty podle předsedy strany Radka Johna na víc než devítihodinovém pátečním jednání stranických špiček nedošlo. Podle Johna už Bárta vyvodil politickou odpovědnost dostatečně:

Přehrát

00:00 / 00:00

O současné politické situaci v koalici mluvila na Rádiu Česko předsedkyně poslanecké sněmovny, místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová

„Každý poslanec je zvolen voliči a řeší se svým svědomím, jestli se vzdá nebo nevzdá mandátu. Zodpovídá se svým voličům. Vít Bárta byl zvolen za Prahu a je to plně v jeho kompetenci.“

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura nicméně řekl, že při setrvání Víta Bárty v parlamentu je další existence Nečasova kabinetu velmi problematická až nemožná.

„Vidím to podobně, protože by došlo k tomu, že by ve sněmovně seděl odsouzený poslanec, byť nepravomocně, což je pro vnímání demokratického systému občany, nejen pro život koalice, věcí nesmírně problematickou, nevhodnou a nežádoucí,“ říká předsedkyně poslanecké sněmovny, místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, podle které setrvání Víta Bárty ve sněmovně ohrožuje koalici.

'S Jarolímem ne'

Nového předsedu poslaneckého klubu si Véčkaři chtějí zvolit do konce dubna, grémium strany rozhodlo, že celostátní volební konference, ze které vzejde nový předseda strany, se má uskutečnit do konce června.

Miroslava Němcová si podle svých slov dokáže představit spolupráci s novým vedením Věcí veřejných, ovšem kromě případu, že by se novým předsedou stal Tomáš Jarolím.

„Pokud by se novým předsedou Věcí veřejných stal Tomáš Jarolím, spolupráce by skončila velice rychle. Pokud to bude Karolína Peake nebo někdo jiný, jejichž jména jsme zatím neslyšeli, spolupráce možná je. Ale podmínka toho, že Vít Bárta musí odejít, trvá,“ dodává Němcová.

Viktorie Hošková, Rádio Česko, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme