Podle ombudsmana dopadla sociální reforma nejvíce na důchodce a rodiny postižených dětí

Vládní reforma nového systému sociálních dávek uvrhla mnohé lidi do chudoby. V Brně to řekl veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Reforma nejcitelněji dopadá na rodiny s postiženými dětmi a na důchodce upřesnil ombudsman.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochránce veřejných práv Pavel Varvařovský

Ochránce veřejných práv Pavel Varvařovský | Foto: Tomáš Adamec

Po čtyřech měsících účinnosti takzvané sociální reformy veřejný ochránce práv konstatuje, že realita se od proklamovaného záměru podstatně liší. Sociální systém nefunguje, jak by měl, a situace zejména rodin s dětmi a seniorů se zhoršuje.

Dílčí změny vyplácení dávek se totiž u nich kumulují. Například rodiče starající se o postižené dítě mohou mít oproti loňsku až o 5000 korun méně. Senioři zase čelí souběhu deregulace nájemného, rostoucích příplatků na léky a zvýšení regulačního poplatku za pobyt v nemocnici, upřesňuje vedoucí právního odboru kanceláře ombudsmana Kateřina Valachová:

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí právního odboru Kanceláře ombudsmana Kateřina Valachová a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek se zabývali dopady sociální reformy

„Pokud je senior dlouhodobě nemocný, tak by měl za jeden měsíc zaplatit 3000 korun za pobyt v nemocnici. A vedle toho hradit náklady na nájemném. Máme informace ze strany sociálních kurátorů, že čím dál více seniorů se kvůli tomu propadá do dluhů, ztrácí bydlení a ocitají se v azylových domech.“

„Nepřičítám nikomu zlé úmysly, ale pravdou je, že když se dělá takovýto zásadní zásah do takhle velkého systému, jako to sociální zabezpečení je, nikdo není schopen domyslet všechny možné situace, které mohou nastat. Až pak když člověk vidí konkrétní případ, řekne si: tohle jsme nechtěli,“ uvedl Varvařovský.

Nejčastěji uváděným důvodem zpřísňování podmínek přístupu k sociální pomoci je zneužívání dávek. V této souvislosti ochránce připomíná, že dávky pomoci v hmotné nouzi, v souvislosti s nimiž se nejčastěji hovoří o zneužívání, tvoří pouze 11 procent celkových výdajů na dávky vyplácené Úřadem práce ČR. U ostatních dávek jsou jednoznačně stanovena kritéria pro jejich přiznání, proto nelze paušálně tvrdit, že většina příjemců sociálních dávek je zneužívá.

Výplaty dávek se prý křížily

Podle úřadu veřejného ochránce práv drtivou většinu těch, kdo se nacházejí v sociálním systému, tvoří rodiny s dětmi, senioři, osoby v předdůchodovém věku, které přišly o práci, osoby se zdravotním postižením. Jsou to lidé, kteří řadu let pracovali, do systému přispívali, plnili své povinnosti vůči společnosti a nyní, když se dostali do nouze, oprávněně od státu očekávají pomoc, nikoli obviňování, že systém zneužívají.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek se ale brání, že na podpoře sociálně nejslabších se k horšímu nic nezměnilo a že podpora v hmotné nouzi se naopak zvýšila, protože vláda od ledna zvedla životní a existenční minimum o devět procent. Reforma tak podle něj jen řeší situaci, kdy docházelo ke křížení a kombinování dávek.

„Změny směřovaly především k tomu, aby systém byl transparentnější a také, a to přiznávám, administrativně jednodušší. Aby místo tří různých dávek, které jsou podmíněny zdravotním stavem, to znamená musí někdo doložit zdravotní stav, musí ho někdo posoudit, musí to někdo vyhodnotit, byla jenom jedna dávka, která je podmíněná zdravotním stavem,“ upozorňuje s tím, že pro mimořádné situace navíc existuje okamžitá podpora v hmotné nouzi. V průběhu příštího roku se prý dokonce plánuje úprava poskytování sociálních služeb.

Ivan Holas, Jan Piroch, Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme