Podle ombudsmana udělala vsetínská radnice při stěhování Romů chyby

Vsetínská radnice pochybila při loňském vystěhování romských rodin z města. To je závěr zprávy ombudsmana Otakara Motejla. Městský úřad Vsetín vystěhoval několik romských obyvatel z pavlačového domu ve Smetanově ulici, který čekala demolice. Radnici tehdy vedl současný vicepremiér Jiří Čunek. Podle slov ombudsmana není export sociálně vyloučených rodin z míst, kde trvale žijí, účinným řešením. Přesto nelze podle Motejla postup radnice hodnotit jen negativně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otakar Motejl

Otakar Motejl | Foto: kancelář ombudsmana

Jedno zásadní a řada menších pochybení při celkově dobrém úmyslu - tak lze shrnout zprávu ombudsmana Otakara Motejla, ve které hodnotí loňské stěhování Romů ze Vsetína. Podle Motejla se sice tamní radnice snažila romské rodiny integrovat, byla v tom ale nedůsledná. Situace se pak vyhrotila na podzim kompletním vystěhováním pavlačového domu v centru města.

Třicet romských rodin získalo byty v sociálním centru Poschlá, šesti z nich pak město zprostředkovalo koupi rodinných domů na Jesenicku a Prostějovsku, kam je okamžitě převezlo.

Podle Kateřiny Valachové z právního odboru ombudsmana bylo nejvíce postiženo právě šest rodin vystěhovaných do jiných obcí. "Tam jsou výrazné pochybnosti o tom, jestli romské rodiny nebyly vystěhovány do srovnatelných objektů, jako byl pavlačový dům na Smetanově ulici. Pan doktor Motejl má informace od právní zástupkyně jedné z rodin, která bydlí v současné době v Čechách Pod Kosířem. Tato právní zástupkyně vyzvala stavební úřad, aby vykonal kontrolní prohlídku stavby a rozhodl, zda jsou důvody pro nařízení udržovacích prací nebo dokonce nařízení nezbytných úprav," řekla Českému rozhlasu Valachová.

Starostka Vsetína Květoslava Othová ombudsmanovu kritiku odmítá s tím, že město se o Romy postaralo nad rámec svých povinností. "Bohužel ale legislativa je taková, že tím, že bychom je vystěhovali na ulici, nedopustili bychom se žádného porušení práva. Vzhledem k tomu, že to byli dlužníci města a byla tam zrušena užívací práva bytu, městu neplynula žádná povinnost ze zákona, abychom jejich bytovou situaci řešili," argumentuje Othová.

Vedení vsetínské radnice i Jiří Čunek si za svůj postup už dříve vysloužili kritiku romských sdružení a organizací na ochranu lidských práv.

Ivan Holas, Marie Matúšů, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme